Fotoğrafçılardan ÖSYM’ye tepki

Öğrenci Seçme Sınavı’na (ÖSS) başvuruların bu yıl internet üzerinden yapılması ve öğrencilerin fotoğrafının başvuru sırasında ÖSYM tarafından çekilmesine fotoğrafçılar tepki gösterdi.

ÖSYM’nin geçen yılın Şubat ayında aldığı bir kararla ÖSS’ye girecek öğrencilerin başvurularını internet üzerinden alacağını, üniversite adayı öğrencilerin fotoğraflarının da ÖSYM tarafından çekileceğini hatırlatan Yücel, ”Bu durum bizi zor durumda bırakmıştır. Fotoğraf çekmek ÖSS’nin değil bizim işimiz” dedi.

2006 yılından ÖSS’ye başvurması beklenen 1 milyon 800 bin öğrenciden fotoğraf istenmeyeceğini, bunun yerine öğrencilerin başvuruları sırasında fotoğraflarının çekileceğini ifade eden Yücel, ”Öğretmenler, bir taraftan öğrencilerin başvuru bilgilerini internete girerken, diğer taraftan ÖSYM tarafından verilen web kameralarla fotoğraflarını çekecek. ÖSYM’nin aldığı bu karar en çok fotoğrafçıları etkilemiştir. Son yıllarda özellikle dijital makinelerin ve kameralı cep telefonlarının yaygın şekilde kullanılmaya başlanmasının ve renkli fotokopilerle fotoğrafların çoğaltılmasının neticesinde fotoğrafçıların işleri durma noktasına gelmiştir. Türkiye’de sayıları 100 bine varan fotoğrafhane sahibi ve çalışanı var. ÖSYM’nin almış olduğu bu karar gerek ilimizden gerekse de Türkiye genelinde fotoğrafçıları zor durumda bırakmıştır. Zaten zor koşullarda ayakta duran fotoğrafçı esnafımızı kapanma noktasına getirmiştir. Bu yanlış kararın bir an önce iptal edilmesini istiyoruz. Eğer vesikalık fotoğraflar hakkında bir standart belirlenirse biz de oda olarak bunu esnafımıza ilan ederiz ve aynı özellikteki fotoğrafların evraklarda olmasını sağlarız” açıklamasında bulundu.