Fotografik hafıza ile daha fazla bilgiyi hafızada tutmak mümkün

Bayburt Polis Meslek Yüksekokulu tarafından KUDAKA Teknik Destek Programı kapsamında 'Motivasyon, Pozitif Yaşam ve Başarı, Etkili Yönetim ve Liderlik, Temel Hafıza Teknikleri' konulu seminer düzenlendi.

Bayburt Polis Meslek Yüksekokulu tarafından KUDAKA Teknik Destek Programı kapsamında ‘Motivasyon, Pozitif Yaşam ve Başarı, Etkili Yönetim ve Liderlik, Temel Hafıza Teknikleri’ konulu seminer düzenlendi. Seminerde eğitimci yazar Ziya Baran, özellikle genç polis adaylarına istihbarat birimlerinin etkin olarak kullandığı fotografik hafızayı anlattı.

Eğitimci-yazar Ziya Baran’ın konuşmacı olduğu Şair Zihni Kültür Merkezi’ndeki seminere Bayburt Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) Müdürü Tahsin Demir, Bayburt PMYO personeli ve Bayburt PMYO öğrencileri katıldı. Polis Okulu Müdürü Tahsin Demir, yaptığı açılış konuşmasında seminer sayesinde kolluk güçlerinin iyi iletişim becerileri kazanmasına, vatandaş ile kolluk arasındaki gerginliklerin azalmasına ve toplumsal huzurun sağlanmasına önemli katkılar sunacağını belirtti. Demir, seminerle personelin moral ve motivasyonunu yükseltecek, kendilerini daha doğru ifade edebilmelerini ve öfkelerini yönetebilmelerini sağlayacak eğitim programı ile uygulamada görülen aksaklıkların giderilerek hizmet kalitesinin yükseltilmiş olacağını kaydetti.

Baran, seminer boyunca interaktif bir şekilde örnekler eşliğinde motivasyon, pozitif yaşam ve başarı, etkili yönetim ve liderlik, temel hafıza teknikleri konusunda katılımcılarla deneyimlerini paylaştı. Ziya Baran, öğrencilerin başarılı olmaları için motivasyon, anne babanın tutumu, kitap okuma ve hafızada tutabilmenin önemli olduğunu söyledi.

Hafıza tekniklerine de değinen Ziya Baran, yaptığı bir gösteri ile dinleyicileri hayrette bıraktı. Salonda bulunan davetlilerde 42 atasözü söylemelerini isteyen Baran, daha sonra arkası dönük bir şekilde seyirciler tarafında bilgisayara yazdırılan tüm atasözlerini teker teker atlamadan söyledi. Bunun yanında Ziya Baran numara karşılığına yazılan atasözlerinin numaralarını salondaki dinleyicilerin söylemesini istedi. Davetlilerin söylediği numaranın karşısındaki atasözünü de hiç şaşırmadan söyleyen Baran, bu işin bir tekniği olduğunu, fotografik hafıza tekniklerini öğrenerek herkesin bunu yapabileceğini ifade etti. Bu örnekten sonra fotografik algının üzerinde duran Baran, bu algının özellikle istihbarat servisleri tarafından büyük önem taşıdığını belirtti.