Fransa Başbakanı işçi yasasında geri adım atmıyor

Fransa'da gençlerin ve sendikaların sokak gösterilerine yapmasına neden olan gençlere yönelik işçi yasasında Fransa Başbakanı Dominique de Villepin geri adım atmıyor.

Sendikalar hükümetin geri adım atması için bu akşama kadar süre tanıdı. Hükümetin geri adım atmaması halinde sendika liderleri toplanarak ne yapılacağına karar verecek. Fransa, yüzde 10 işsizlik oranıyla Avrupa’da en fazla işsizliğin yaşandığı ülke. Bu oranın gençler arasında yüzde 25’i aştığı bildiriliyor.

Fransız parlamentosunda onaylanan yasa 26 yaşından küçük gençlerin işe girmelerini kolaylaştırmayı amaçlıyor. ‘İlki ş sözleşmesi’ (CPE) isimli yasa şirketlere işe aldıkları 26 yaşından küçükleri iki yıl süresince deneme ve gerektiğinde gerekçe göstermeksizin işten çıkarma hakkı veriyor. Gençler ve sendikalar bu yasa ile işverenlerin gençleri kullanacağını savunurken hükümet bu yasa ile işsizliğin azalacağını iddia ediyor.

Sendikalar, cumartesi günü yapılan ülke genelindeki 150’den fazla gösteriye 1.5 milyon civarında kişinin katıldığını bildirdi. Ancak içişleri bakanlığı 500 bin civarında kişinin katıldığını açıkladı.

Hükümet sözcüsü Jean-Francois Cope gösterilerin yapıldığı cumartesi günü yaptığı açıklamada hükümetin dialog kurmak istediğini belirtmesine rağmen yasayı geri çekip çekmeyeceğine dair bir imada bulunmadı.,

Gençler ve sendika liderleri Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın yasayı imzalamaması talep ediyor. Ancak Chirac geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada yasa konusunda Başbakan Villepin’in arkasında olduğunu söylemişti.

Gençlerin isyanı, gelecek yıl yapılacak ve Villepin’in de aday olması beklenen Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi hükümet için kritik bir sınava dönüşmüş durumda. Fransız basını, olayın önümüzdeki yıl yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sağın başarısında ‘belirleyici’ olacağı yorumunda bulunuyor.