Fransa bastırdı sonuç bildirgesi aleyhimize döndü

Fransa’nın baskısıyla dönem başkanı Portekiz, ‘Türkiye’nin üyeliği’ ve ‘katılımı’ ifadelerini sildi.

Avrupa Birliği dışişleri bakanları, bugünkü toplantıda genişleme paketine son noktayı koymaya çalışıyor. Fransa’nın baskısıyla dönem başkanı Portekiz, genişleme paketinin taslağından ‘Türkiye’nin üyeliği’ ve ‘katılımı’ ifadelerini çıkardı.

Fransa, Genişleme başlığı altında yer alacak bölümde Türkiye konusunda üyeliğe ya da katılıma atıfta bulunan her türlü ifadenin çıkartılmasını istiyor.

Fransa, 1999 yılından bu yana Türkiye için tam üyeliğinin yol haritası olarak belirlenen katılım ortaklığı belgesinin de artık tırnak içinde yazılmasını talep ediyor.

SON SÖZ DIŞİŞLERİ BAKANLARI TOPLANTISINDA

Dışişleri bakanları, ayrıca 14 Aralık’ta Portekiz Dönem Başkanlığı’nı noktalayacak olan Brüksel zirvesinin sonuç bildirgesini de ele alacak.

Taslak sonuç bildirgesinde, Avrupa Komisyonun 6 Kasım’da yayımladığı İlerleme Raporu’na atıfta bulunularak, Türkiye’nin 2008’de insan hakları, ifade özgürlüğü ve azınlık hakları konusunda ilerleme sağlaması çağrısında bulunuluyor.

Türkiye’nin 2007’de ek protokolden doğan yükümlülüklerinin henüz yerine getirmediği hatırlatılarak limanlarını Rum bandralı gemilere açması gerektiği belirtiliyor.