Fransa PKK’lıları serbest bıraktı

9 Şubat'ta Fransa’da tutuklanan 14 PKK’lıdan 8’i üst mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

Haklarında terörist örgüt faaliyetine katılma ve terör finansmanı suçlamalarından dava açılan diğer tutukluların da bugün İstinaf Mahkemesi tarafından bırakılması bekleniyor.

Sanık avukatlarından Antoine Conte yaptığı açıklamada, daha önce Fransa’nın isteğiyle Belçika’da göz altına alınıp Fransa’ya teslim edilen Canan Kurtyılmaz’ın mahkemece serbest bırakılmasının bu son kararlarda etkili olduğunu kaydetti.

Avukat Conte bu kişilerin serbest bırakılmalarında ikinci bir neden olarak “sanıkların çok uzun bir süredir Fransız gizli haber alma örgütleriyle ilişki içinde olmalarını” saydı ve Anti-Terör Sorgu Hakimliği’nin hukuka saygıda kusur eden tavrının İstinaf Mahkemesi’nce zaten iyi bilindiğini ekledi.

Fiyasko ile sonuçlandı
Böylece 5 Şubat’ta başlayan PKK karşıtı operasyon fiyasko ile sona erdi. Serbest bırakılan sanıkların “adli denetim altında tutulma koşuluyla tahliye edildiği” de avukatları tarafından bildirildi.

Terör örgütü mensuplarının Fransız avukatları, sorgu hakiminin daha önce aldığı tutuklu yargılama kararına geçen hafta itiraz etmişlerdi.

Fransız avukatlar, William Bourdon, Antoine Comte, Jean-Louis Malterre, Sylvie Boitel ve Jean-Jacques de Felice ortak bildirilerinde, müvekkilleri aleyhine açılan dava dosyasının ”tamamen boş” olduğunu iddia etmişlerdi.

Fransız sorgu yargıcı, geçen 10 Şubat gecesi yapılan ön soruşturma sonunda, 15 bölücü örgüt mensubu hakkında adli soruşturma açılmasını kararlaştırmıştı. Daha sonra ikinci kez yargıç önüne çıkanlardan 14’ünün tutuklu yargılanmasına karar verilmişti.

Yine aynı operasyon sonucu Belçika’da yakalanan ve Fransa’ya iade edilen Canan Kurtyılmaz isimli kadın teröristin de geçen hafta hakkında adli dava açılmış, ancak bu militanın da tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.

Operasyon 5 Şubat’ta düzenlenmişti
Paris’te 5 şubat günü düzenlenen operasyonlar çerçevesinde terör örgütünün başkentteki merkezi olan bir ”kültür merkezine” de baskın düzenlenmiş, çeşitli evraklara ve bilgisayarlara el konmuştu.

Bu merkeze düzenlenen baskının, terör örgütüne maddi destek sağlayan ve örgütün Avrupa’daki üst düzey sorumluları olduğu tahmin edilen kişilere karşı Paris’in çeşitli banliyölerinde düzenlenen operasyonlar çerçevesinde yapıldığı belirtiliyor.

Gözaltına alınanlar, teröre mali kaynak sağlama dışında, ”organize suç” ve ”kara para aklama” suçlarından tutuklanmıştı. Fransız basını, gözaltına alınanların uyuşturucu kaçakçılığı yapmaları olasılığının ciddi bir biçimde araştırıldığını yazmıştı.

Paris’teki operasyon, geçen yıl, 2 PKK’lı teröristin döviz bürosunda kaynağını açıklayamadıkları 200 bin euroyu dolara çevirmek isterken gözaltına alınmaları sonucu başlatılan soruşturma çerçevesinde düzenlenmişti.

Fransa’da terör örgütü PKK’nın faaliyetleri, 1993 yılında yasaklanmıştı.