Fransa Türkiye’nin AB üyeliğine karşı kampanya başlattı

Elinize bir Euro banknotu geçer de üzerindeki haritada Türkiye’nin çizildiğini görürseniz şaşırmayın.

Ankara’nın AB üyeliğine karşı çıkan bir Fransız grup, dolaşımdaki tüm paralarda Türkiye’yi çizerek büyük çaplı bir propaganda başlatmanın peşinde.

Başını Fransızların çektiği bir internet sitesi, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı tuhaf bir kampanya başlattı. Türkiye’nin “coğrafi, sosyolojik, tarihi, kültürel ve dini” özellikleriyle Avrupa’dan çok farklı olduğunu iddia eden Fransızlar, tüm Avrupalıların, Euro banknotları üstünde yer alan haritada Türkiye’nin üstünü çizmeleri çağrısı yapıyor.

www.rayezlaturquie.com (Türkiye’nin üstünü çizin) adresinde sekiz dilde yayın yapan grup, basit, açık ve “kin gütmeyen” bu eylemle, zahmetsiz ve masrafsız bir Türkiye karşıtı propaganda yapmanın peşinde.

Banknotların elden ele dolaştığını göz önünde bulunduran Türkiye karşıtları, web siteleri üzerinden ilgili afiş ve çıkartmaları da satışa sunuyor. Gruba göre AB üyesi ülke halklarının büyük çoğunluğu Türkiye’nin üyeliğine karşı. AB liderlerinin demokratik ilkeler gereği Türkiye’nin üyeliğini engellemesi gerektiği sitede iddia ediliyor.