Fransa’da gözaltındaki PKK’lılar serbest

Fransa'da gözaltına alındıktan sonra tutuklu yargılanmalarına karar verilen PKK'nın 14 mensubundan 8'inin, bugün serbest bırakıldıkları bildirildi.

Bölücü terör örgütü mensuplarının Fransız avukatları, sorgu hakiminin daha önce aldığı tutuklu yargılama kararına geçen hafta itiraz etmişlerdi.

Fransız avukatlar, William Bourdon, Antoine Comte, Jean-Louis Malterre, Sylvie Boitel ve Jean-Jacques de Felice ortak bildirilerinde, müvekkilleri aleyhine açılan dava dosyasının ”tamamen boş” olduğunu iddia etmişlerdi. Fransız sorgu yargıcı, geçen 10 Şubat gecesi yapılan ön soruşturma sonunda, 15 bölücü örgüt mensubu hakkında adli soruşturma açılmasını kararlaştırmıştı. Daha sonra ikinci kez yargıç önüne çıkanlardan 14’ünün tutuklu yargılanmasına karar verilmişti. Yine aynı operasyon sonucu Belçika’da yakalanan ve Fransa’ya iade edilen Canan Kurtyılmaz isimli kadın teröristin de geçen hafta hakkında adli dava açılmış, ancak bu militanın da tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti.

Paris’te 5 şubat günün düzenlenen operasyonlar çerçevesinde terör örgütünün başkentteki merkezi olan bir ”kültür merkezine” de baskın düzenlenmiş, çeşitli evraklara ve bilgisayarlara el konmuştu.

Bu merkeze düzenlenen baskının, terör örgütüne maddi destek sağlayan ve örgütün Avrupa’daki üst düzey sorumluları olduğu tahmin edilen kişilere karşı Paris’in çeşitli banliyölerinde düzenlenen operasyonlar çerçevesinde yapıldığı belirtiliyor.

Gözaltına alınanlar, teröre mali kaynak sağlama dışında, ”organize suç” ve ”kara para aklama” suçlarından tutuklu.

Fransız basını, gözaltına alınanların uyuşturucu kaçakçılığı yapmaları olasılığının ciddi bir biçimde araştırıldığını belirtiyor.

Paris’teki operasyon, geçen yıl, 2 PKK’lı teröristin döviz bürosunda kaynağını açıklayamadıkları 200 bin Avro’yu dolara çevirmek isterken gözaltına alınmaları sonucu başlatılan soruşturma çerçevesinde düzenlenmişti.

Fransa’da terör örgütü PKK’nın faaliyetleri, 1993 yılında yasaklanmıştı.