Fransa’da herkese lojman

Fransa'da hükümet, 2008 yılından itibaren herkese lojman hakkı tanınmasını garanti altına alan yasa tasarısını kabul etti.

Evsiz fakir insanları desteklemek için faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, son yıllarda herkese lojman hakkı tanınmasını öngören bir yasa tasarısı hazırlanması için yoğun lobi faaliyetinde bulunuyordu.Hükümet, nisan ayında düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turundan önce tasarının yasalaşmasını umut ediyor.

”Don Kişot’un Çocukları” isimli sivil toplum örgütü, başta başkent Paris olmak üzere ülke genelinde ocak ayı başında, evsizleri bir bölgeye toplayıp, dağıttığı çadırlarla başlattığı eylem sonucunda, fakirlerin konut sorunu öncelikle kamuoyunun gündemine gelmişti. Hükümetin, bu konuda yasa tasarısı hazırlama sözü vermesi üzerine, özellikle kent merkezlerinde düzenlenen eylemlere son verilmişti.

AB içinde şu ana kadar sadece İskoçya’da fakir evsizlerin korunmasına ilişkin bu tür bir yasanın yürürlükte olduğu belirtiliyor.Fransa’da lojman sorununun, cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanyasında ayrıntılı bir biçimde gündeme gelmesi bekleniyor.