Fransa’da siddet olaylari sokaga çikma yasagi tehdidine ragmen devam ediyor

PARIS - Fransa'da hükümet siddet olaylarina önlem olarak sokaga çikma yasagi ilan edebilecegine dair uyarilarina ragmen 12. gecede devam eden olaylarda 800'den fazla araç yanarken 4 polis de yaralandi.

Siddet olaylari Basbakan Dominique de Villepin’in siddet olaylarina karsi polis sayisini arttirabilecegini ve sokaga çikma yasagi ilan edebilecegini belirtmesine ragmen devam etti. En son sokaga çikma yasagi Cezayir ile 1954-1962 yillari arasinda yapilan savas sirasinda uygulanmisti.

Bu arada Villepin’in kabinesi bugün bir araya gelerek alinacak yeni önlemleri onaylayacak. Paris’in dogusundaki bir bölgede dün aksam sokaga çikma yasagi uygulanirken baskentin batisindaki bir bölgede vatandaslar polise yardimci olmak için devriye gezdi.

Içisleri Bakanligi dün gece 814 aracin atese verildigini belirtti. Bir önceki gece atese verilen araç sayisi bin 408’di. Yaralanan polis sayisi da 36’dan 4’e düstü.

Villepin, siddet olaylarindan etkilenen bölgelere gönderilen 8 bin polise ek olarak bin 500 polis ve jandarma gönderebileceklerini söyledi. Fransiz lider Villepin, sehirleri yenileme programini da hiz vereceklerini belirtti. Ancak, Villepin, askerlerin olaya müdahil olmasina soguk baktigini aktardi.

Muhafeletteki Sosyalistler Villepin’in siddetin yayildigi bölgelerdeki insanlara ümit vermek için yeterince çalisma yapmamakla suçladi. Sosyalistler, “Düzen çagrilarinin ötesinde Basbakan’in çagrilarinda eksik olan sosyal içerik. Zor bölgelerde yasayan insanlara kesin vaatler verilmedi.” dedi.