Fransa’da yeni yasa dönemi

Fransız basını, ülkede siyasi krize yol açan istihdam yasasının yerine yeni bir düzenleme yapılması kararını, Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Başbakan Dominieque de Villepin'in ''hezimeti'' olarak yorumladı.

Gelişmeleri, sağ eğilimli Le Figaro ”Üzücü Bilanço”, sol eğilimli Liberation ise ”Yasa Boğuldu” başlığıyla manşetten aktardı ve işçi sendikaları ve öğrenci derneklerinin sonuçtan memnun
olduklarını duyurdu.

SARKOZY’NİN YÜKSELİŞİ

Bu arada, kamuoyu araştırma merkezi CSA tarafından düzenlenen anket, ”Fransızların yüzde 51’inin, Sarkozy’nin, ülkede ekonomik ve sosyal reformları gerçekleştireceğine inandığını” ortaya koydu. Yine aynı araştırma sonucu, Villepin’in reformları yerine getirmede başarılı olacağına düşünenlerin oranının yüzde 21’de kaldığını gösteriyor.

Sarkozy, bugün Le Figaro gazetesine verdiği demeçte, ”Fransa’nın köklü reformdan geçmesinin şart olduğunu” söyledi. Yasanın yerine yeni düzenleme yapılmasının doğru olduğunu savunan Sarkozy, ”Başka bir seçenek ortada kalmamıştı” dedi.

YENİ YASA TASARISI MECLİSTE

İstihdam yasası yerine hazırlanan yeni yasa tasarısı, bu akşam meclis genel kurulunda tartışılmaya başlanacak ve hafta sonuna kadar oylamaya sunulacak. İşverene, 26 yaşından küçük gençleri iki yıl içinde gerekçesiz işten çıkartma hakkı tanıyan yasa, son iki ay içinde işçi ve öğrencilerin sert protestolarına yol açtı.

İşçiler yasayı protesto için 5. kez genel greve giderken, üniversitelerin üçte ikisi boykot yüzünden eğitime ara vermek zorunda kaldı. Chirac, yoğun protestoların ardından, kriz yaratan yasanın yerine yeni yasa çıkarılmasına dün karar vermişti.