Fransa’daki siddet olaylari hiz kesti

PARIS - Fransa'da 2 haftadir devam eden siddet olaylari ardindan hükümetin yürürlüge koydugu olaganüstü hal yasalari sayesinde siddet olaylari hiz kesti.

Buna karsilik, 96 bölgeden ancak 5’i bu yasayi kullandi. Paris’in dogusundaki Seine-et-Marne’in sözcüsü, “Sakinlesti. Olaylar duruluyor.” dedi.

Fransiz güvenlik güçleri, yerel saatle yerel saatle 2’ye kadar 299 araç atese verilirken birgün önce bu rakam 458 araç atese verilmisti. Polis, Fransa’nin dogusundaki Belfort’ta bir okulun tahrip edildigini ve Lyon’daki bir eletrik merkezinin saldiriya ugradigini belirtti. Elektrik merkezine yapilan saldiri sonucu bölgede elektrik kesintileri meydana geldi. Bu saldirilara ragmen olaylarda kimse yaralanmadi.

Içisleri Bakani Nicolas Sarkozy, siddet olaylarina karismakla suçlanan 120 kisinin gerektigi taktirde sinir disi edileceklerini söyledi.

Fransa’da 15 yasindaki Bouna Traore ve 17 yasindaki Zyed Benna, polisten kaçarken elektrik akimina kapilarak ölmüs, üçüncü bir genç ise yaralanmisti. Bunun üzerine yüzlerce genç banliyöde araçlari ve dükkanlari atese vermisti. Olaylar, Montfermeil’deki bir camiye bomba atilmasi ve Sarkozy’nin mahalleli gençler için ‘serseri, berdus’ gibi ifadeler kullanmasi üzerine büyüdü.