Fransa’ya sanal savaş

Türk hackerler, Atatürk'ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım'da bin 500 Fransız kökenli siteyi hackledi.

Fransa’nın Ermeni soykırımını tanımayanlara para ve hapis cezasını öngören yasa tasarısını kabul etmesinin ardından iki ülke arasındaki diplomatik gerilim, sanal aleme de yansıdı. Türk hackerler, Atatürk’ün ölüm yıldönümünde aralarında Fransa’nın ünlü Rennes Üniversitesi, Dumartheray şirketi de olan binlerce Fransız kuruluşunun internet sayfalarına saldırılar düzenledi. Yaklaşık 1 aydır gerçekleştirilen saldırı dalgasının en büyüğü, ’10 Kasım Anısına’ gerçekleştirildi. Saldırılarda bin beş yüz Fransız kökenli site hacklendi. Bu son saldırı sanal siber alemde global bir savaş başlattı. Fransız hacker grupları, daha önce Türk hackerlerle büyük bir savaş yaşayan ve geri çekilmek zorunda kalan Brezilyalı hackerler ile işbirliğine başladı. Fransa, ‘Lejyon Harekatı’ olarak tanımlanan bu işbirliği ile Türk hackerlerin saldırılarına yanıt verecek. 10 Kasım saldırılarını düzenleyen SpyGrup.Org’dan ‘spy hack team’ üyelerine göre, Fransız lejyonu hackerler ve gönüllü destekçileri ile Türk hackerları arasında global bir savaş artık kaçınılmaz durumda. SpyGrup.Org, Osmanlı, Hackerevi, Milliyetçi Harekât, Ata Hacker ve Ayyıldız grupları Fransa ve İtalya’ya saldırıları gerçekleştiren Türk hacker grupları olarak öne çıkıyor.

HER TÜRK SİTESİ BAŞINA 2 DOLAR

Kruis, PeaCeR, Yağmurcu, weBmasTer, YaduriS ve JaCKaL kod adlı hackerların ana gövdesini oluşturduğu SpyGroup.Org, hem Fransa’ya yönelik saldırılar gerçekleştiriyor hem de karşı saldırılara yönelik Türk sitelerine yardımda bulunuyor. Grup liderlerinden Kruis, Fransız meclisinin aldığı karardan Fransız kökenli sitelere yönelik hack çalışmalarında bulunduklarını belirterek, “Bu haksız karara sessiz kalacağımızı mı düşündüler? Savaş başladı ve Fransa bu yanlış karardan dönene kadar devam edecek. Bize karşı cevap vereceklerini biliyorduk ama anlaşılan daha büyük bir mücadele olacak. Şu an bile Avrupa merkezli olmak üzere onlarca farklı ülkeden saldırılar başladı. Fransızlar, hacklanan her Türk sitesine karşılık Brezilyalılar’la 2 dolara anlaşmışlar. Savaş daha da büyüyecek. Ancak bizi asıl üzen bazı saldırıların Türkiye içinden gerçekleşiyor olması” diyor.

DEVLET KURUMLARI DİKKAT ETMELİ

Özellikle devlet kurumlarını uyaran PeaCeR, Ekim ayı içinde ‘tr’ uzantılı devlet sitelerine yönelik saldırıların arttığını belirtti. PeaCeR, olası site açıklarının kontrol edilmesi gerektiğine işaret ediyor. PeaCeR’a göre özellikle şifreler oluşturulurken dikkatli olunmalı. PeaCeR, “Bazıları için bu iş hayatlarının bir parçası. Benim için ise hayatım bu işin bir parçası. Ama inanın o kadar kolay şifreler kullanılıyor ki devlet kurumlarında. ****** şifresi bile en az 100 tanedir. Değilse bu işi bırakırım” diyerek, tehlikenin önemine işaret ediyor.