‘Fransız Baharı’na Fransız kalmayın’

Baharla birlikte İstanbul’da esmeye başlayan Fransız sanatının rüzgârları, gelecek yıl kış sonuna dek etkisini sürdürecek.

Türk ve Fransız kamuoyunun birbirine yakınlaşmasını sağlamak amacıyla “Fransız Baharı” başlığı altında gerçekleşecek etkinliklerin fikir babası, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV). 31 Mart’ta 25. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin açılışıyla başlayacak “Fransız Baharı”nın ilk konukları ünlü Fransız sinema oyuncuları Isabelle Huppert ve Alain Delon.

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile Türkiye Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in birer iyi niyet mektubuyla destek verdiği “Fransız Baharı”nın merkezi İstanbul olsa da etkinlikler başta Ankara, İzmir ve Adana olmak üzere tüm Türkiye’ye yayılacak. Etkinlikleri tanıtmak amacıyla Fransız Sarayı’nda düzenlenen toplantıya katılan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı iki devletten birinin Fransa olmasına dikkat çekerek bunun nedenini iki halkın birbirini tanımamasına bağladı. “Milletler birbirine ancak sanatla yakınlaşır.” diyen Eczacıbaşı’nı Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Paul Poudade da destekledi. 2006’da Türkiye’de yapılacak “Fransız Baharı”nın ardından, 2009’da Paris’te “Türk Baharı” düzenleneceğini söyleyen Poudade, “Türkiye ile Fransa’nın, birbirlerini keşfetmek ve daha iyi tanımak için uzun soluklu bir randevuda buluşmaları gerekli.” dedi. Büyükelçi, Türk dostlarının hiçbir şey anlamadıklarında kullandıkları “Fransız kalmak” tabirini hatırlatarak, artık iki ülkenin birbirine Fransız kalmaması gerektiğine değindi. Poudade, Türkiye’nin AB adaylığı için yapılan tartışmalar içinse, “Tartışmaları saklamak, duymazlıktan gelmek tehlikeli. Tam aksine, ben bu tartışmaları, kendini diğerine tanıtmak, değişimleri ve buluşmaları artırmak için bir gerekçe olarak değerlendiriyorum.” diyerek Jean Monnet’in “Kültür, her şeyi bir araya getiren çimentodur.” sözünü hatırlattı.

Toplam bütçesi yaklaşık 2 milyon Euro’yu bulan etkinlikler kapsamında Zingaro Tiyatrosu, Angelin Preljocaj Grubu, Jacques Prevert Tiyatrosu ve Akdeniz Gençlik Orkestrası, Türkiye’ye gelecek. Sabancı Müzesi’nde düzenlenecek Rodin, İstanbul Modern’de açılacak Banier ve Pera Müzesi programındaki Fransa’dan günümüze çağdaş sanat sergileri de işbirliğinin diğer meyveleri. Bitmedi… İstanbul Film Festivali’ndeki Fransız filmleri yedi ayrı şehirde gösterilecek. Ayrıca temmuz başında Cannes ile İstanbul arasında ‘Odysse’ adlı yelken yarışı yapılacak. “Fransız Baharı”nın belki de en ilgi çeken etkinliği ise Paris, Roma, Brüksel, Varşova, Barcelona, Montreal gibi kentlerde yıllardır milyonların katılımıyla yapılan Nuit Blanche (Beyaz Gece/Uykusuz Gece). 16 Eylül’de İstiklal Caddesi’nde düzenlenecek gecede, sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenceler yapılacak.