Fransız gazeteye silahlı saldırı

Fransa'nın sol eğilimli gazetesi Liberation'a silahlı saldırı gerçekleştirildi.

Fransa’nın sol eğilimli gazetesi Liberation’a silahlı saldırı gerçekleştirildi. Başkent Paris’te yer alan Liberation gazetesinin genel merkezine sabah saatlerinde gelen şüpheli bir kişi, gazetenin içerisine girerek ateş açtı. Açılan ateş sonucu 27 yaşındaki fotoğraf asistanının sırtından ağır yaralandığı belirtildi.

Saldırının duyulmasının ardından gazete genel merkezine gelen Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, polisin saldırganı yakalamak için geniş çaplı soruşturmasının devam ettiğini kaydetti. Valls, gazetede yaşananları ‘savaş sahnesi’ifadeleriyle değerlendirirken, demokrasilerde butür bir saldırının olamayacağının altını çizdi.

Kültür Bakanı Aurelie Filipetti de ilk kez bir gazetenin bu tarz bir saldırıya maruz kadığını vurgularken şüphelinin yakalanması için gerekli çalışmaların yürütüldüğünü kaydetti. Filipetti, Paris’te bulunan gazete genel merkezlerinin güvenliği için de gerekli önlemlerin alınacağını kaydetti.

Resmi ziyaret için İsrail’de bulunan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da Fransa içişleri Bakanı Manuel Valls’a saldırganın bir an önce yakalanması için tüm imkânların devreye sokulmasını istedi.