Fransız gençlerin iş yürüyüşünde PKK bayrağı

Fransa'da hükümetin gençlerin işe girmesini kolaylaştırmak amacıyla yürürlüğe koyduğu uygulamaya karşı çıkan gençler sokağa döküldü.

Ülke genelinde on sekiz üniversitede grev ilan edilirken bazı üniversiteler tamamen kapatıldı.
Gençlerin protestosuna işçilerin de destek vermesiyle Paris, Lyon, Marsilya, Nantes gibi şehirlerde ulaşım aksadı. Yürüyüşün gerçekleştiği Paris’in merkezinde trafik tamamen dururken grevin hava ulaşımını da aksattığı bildirildi. Gösteriden Fransız Radyosu’na bağlı France Inter, France Info, France Bleu, France Culture gibi radyoların yayınları da etkilendi. Bir çok program yapılamadı.

Paris’te Republique Meydanı’nda başlayan gösteride gençlerin arasına karışan elliye yakın kişi, PKK bayrağı ve Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının olduğu pankartlar açtı. Bu kişiler daha sonra gösteriden çekildi.

2006 yılını işsizlikle mücadeleye ayıran Fransız hükümeti, bu yılın başında işsizlik oranının çok yüksek olduğu gençlerin iş bulmalarını kolaylaştırmak için ilk iş sözleşmesi’ (CPE) uygulamasını başlatmıştı. Uygulama şirketlerin, işe aldıkları 26 yaşından küçük gençleri iki yıl boyunca deneme hakkı veriyor. İki yıl içerisinde şirketler bu kişileri istedikleri takdirde hiç bir gerekçe göstermeksizin işten çıkarabilecek. Uygulamanın daha çok patronların işine yarayacağını öne süren işçi ve eğitim sendikları, şirketlerin gençleri hiç bir iş garantisi olmaksızın işe alıp çıkaracağı gerekçesiyle uygulamaya karşı çıkıyor.

Bir çeşit ‘Süresiz İş sözleşmesi’ (CDI) olarak adlandırılan ‘İlk İş Sözleşmesi’, ağır şartlardan dolayı tecrübesiz gençleri istihdama yanaşmayan şirketlere deneme imkanı vererek gençler arasındaki işsizlik oranını azaltmayı amaçlıyor. Bu iki yıla, gençlerin yaptıkları stajlar ve eğitimler dahil edilebilecek. Fransız iş yasaları, ‘Süresiz İş Sözleşmesi’ ile işe giren kişilerin çıkarılmasını çok ağır şartlara bağlıyor. Daha önce buna benzer bir imkan yirmi kişiden az işçi çalıştıran şirketlere verilmişti.