Fransız ressam Blanchard fırçasını çocuklar için oynatacak

Dünyaca ünlü Fransız ressam Jean Pierre Blanchard, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında yarın ilköğretim öğrencileri için bir gösteri gerçekleştirecek.

Gösteri öncesi sanatçı Volkan Severcan’la birlikte basın toplantısı düzenleyen ‘Fırça Cambazı’ lakablı Blanchard, ”Sizin dilinizi konuşamadığım için üzgünüm. Benim en iyi konuşma dilim, fırçalarımdır.” dedi.

Türkiye aşığı olduğunu söyleyen Blanchard, Mustafa Kemal Atatürk’ün ideolojisini takdir ettiğini belirterek, ”Atatürk, (Sanatı ve sanatçısı olmayan bir toplumun geleceği olamaz) demiştir. Atatürk’e ilgi duymam da, O’nun kişiliğinin çok önemli bir etkisi var. Atatürk’ün barış adamı olması, liderlik vasfının olması, çok büyük savaşlar vermiş olması da etkili oldu. Türkiye, gelişmekte olan bir ülke. Türkiye’nin Avrupa’da yerini alması gerektiğine inananlar tarafındayım.” dedi.

Hızlı bir şekilde Atatürk portresi yapmadan önce ön hazırlık yapıp, yapmadığının sorulması üzerine, Blanchard, ”Ben, Galatasaray’ın sporcusu değilim. Onun için ısınma hareketleri yapmıyorum. Benim için müzik çok önemli. Müzik, aynı zamanda benim zaman aracım oluyor. Bu zaman içinde bu portreyi gerçekleştiriyorum. Müziğin cümlelerinde nerede olduğumu bilmem lazım. Ben, ayaklarımla dans edeceğime tuvalin üstünde fırçalarımla dans ediyorum. Kendimin fırça cambazı olarak nitelendirilmesini tercih ediyorum” diye konuştu.