Fransızlar fransızlardan yana değil

Fransız aşırı sağı, daha çok eski sömürgelerden gelen siyahî oyunculardan oluşan "siyah" Fransa'nın dünya kupası finalinde yenilmesini sevinçle karşıladı.

Aşırı sağın dergisi “Minute”nin bugün çıkan sayısında, final maçında kırmızı kart gören Fransa’nın Cezayir asıllı kaptanı Zinedine Zidane’a “Güle güle, serseri,” denilerek, Zidane’nın, Fransa’yı değil banliyölerde yaşayan göçmeleri temsil ettiği ifade edildi.

“Romalılar, Galyayı temsil etmeyen Galyalıları yendi,” diyen aşırı sağcı “Front National” partisinin iki numaralı adamı Bruno Gollnish, Fransız milli takımın bugünün değil, belki geleceğin Fransasını temsil edebileceğini ileri sürdü.

Fransa milli takımı oluşturan oyuncuların çoğu siyahî ve eski sömürgelerden gelen ailelerin çocuklarından oluşuyor. 23 kişilik takımdaki “gerçek” Fransalılar olarak kaleciler Fabian Barthez, Gregory Coupet, Mickael Landreau, orta saha oyuncusu Gael Givet ve savunma oyuncusu Willy Sagnol görülüyor.

Gollnish, takımdaki Avrupa kökenli oyuncuların sayısının artırılması için pozitif ayrımcılık yapılmasını istediklerini belirtti.

Front National’den Romain Marie ise kendisini, “Maviler” olarak tanıtan fakat paralı askerlerden oluşan takımın sözde pozitif vatanseverliğinden etkilenmediğini dile getirdi. Fransız Hıristiyan Dayanışması Partisi ise, İtalya’nın zaferini Romalıların Kartacalılara karşı kazandığı zaferine benzeterek, “Romalı savaşçıların, Zidane’nın Afrikalılarını yendiği,” yorumunu yaptı.

Front National’in lideri Le Pen ise eğer Fransa’nın harekete geçmemesi durumunda, gelecekte Fransızların kendilerini temsil etmeyen bir takıma ilgi duymayacaklarını ifade etmişti.

İtalyan Senatosu Başkan Yardımcısı ve İtalyan aşırı sağı Kuzey Birliği lideri Roberto Calderoli, ülkesinin dünya kupası zaferini, İtalyan kimliğine sahip bir takımın, siyahlara, İslam’a ve komünistlere adanmış bir ‘Fransız’ takımı yenmesi olarak nitelendirildi.