Fransızlar Royal’ı Sarkozy’e tercih ediyor

Fransa'da halkın yüzde 42'si Segolene Royal'in, seçimlerde merkez sağın adayı olması beklenen İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy'den daha iyi bir cumhurbaşkanı olacağını düşünüyor.

Araştırmada, Fransız halkının yüzde 71’inin Sarkozy’i otoriter bulduğu, Royal’i otoriter bulanların oranının ise yüzde 20’de kaldığı görüldü. Halkın yüzde 58’i de Sarkozy’nin uluslararası bir krizde daha muktedir olacağı görüşünde, bu konuda Royal’a inananların oranı ise yüzde 26’da kaldı.

Fransız halkının yüzde 48’i ayrıca Sarkozy’nin Royal ile karşılaştırıldığında daha ehil olduğunu söylerken, Royal için aynısını düşünenlerin oranı yüzde 34. Sarkozy’nin Royal’dan daha çok devlet adamı gibi göründüğünü düşünen Fransızların oranı da yüzde 44 iken, bu oran Royal için yüzde 38 olarak açıklandı.

Araştırmaya göre, Sarkozy’nin Fransa’yı uluslararası alanda daha iyi temsil edeceğini düşünenlerin oranı yüzde 46 iken, halkın yüzde 39’u Royal’ın Fransa’yı daha iyi temsil edeceğini düşüyor. Öte yandan araştırmaya göre, halkın yüzde 65’i Royal’i Sarkozy’den (yüzde 22) daha hoş, yüzde 49’u daha modern ve yüzde 45’i daha dürüst buluyor. Sarkozy’i modern ve dürüst bulanların oranı ise sırasıyla yüzde 36 ve 26.