Fuhuş çetesinde polisler!

Aydın merkezle Nazilli, Kuyucak ve Sultanhisar ilçeleri, Muğla, İstanbul, Ankara ve Rize'de yapılan fuhuş ve insan kaçakçılığı operasyonunda 38 kişi yakalandı.

Operasyon kapsamında rüşvet almak ve görevi kötüye kullanmak suçlarından çoğunluğu polis, aralarında avukat ve gardiyanın da bulunduğu 17 kamu görevlisi de gözaltına alındı. Olaylarla ilgili soruşturmanın çok yönlü olarak devam ettiği bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Aydın Vali Vekili Nurdoğan Kaya, “Aydın İl Jandarma Komutanlığı’nca yapılan istihbarı çalışmalar neticesinde Nazilli, Kuyucak ve Sultanhisar ilçeleriyle Muğla ilinde eş zamanlı olarak iki otelde ve 22 noktaya operasyonlar düzenlenmiştir. Operasyonlarda fuhuş kapsamında insan ticareti suçlarına karıştığı tespit edilen 20 erkek ve 8 bayan yakalanarak gözlem alınmıştır. Operasyonlar sırasında ayrıca çok sayıda belge, araç gereç, uyuşturucu hap, esrar maddesi ve suçta elde edilen paralara el konulmuştur. Fuhuş kapsamında insan ticareti suçuna karıştığı tespit edilen 17 kamu görevlisi hakkında Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca tahkikata devam edilmektedir.” dedi.

Aydın İl Jandarma Komutanlığı’nca Nazilli’de bir şebeke tarafından fuhuş yaptırmak amacıyla insan ticareti yapıldığı yolunda ihbarın değerlendirilmesi üzerine başlatılan operasyon kapsamında Nazilli başta olmak üzere Aydın’da La Flora ve Ege Otel olmak üzere 22 noktada yapılan operasyonda 20 erkek 8 bayan yakalandı.

Yakalanan zanlıların üzerlerinde ve ikametlerinde yapılan aramalarda 3 adet otomobil, 5 adet pasaport, 33 adet cep telefonu, 4 adet hesap defteri, 23 adet banka dekontu, 2 bin 145 YTL ve 100 Euro, 1 adet Ecstacy uyuşturucu hap, 14 gram esrar maddesi ve 1 adet altın bilezik ele geçirildi.

Soruşturmayı derinleştiren jandarma, suça karıştığını tespit ettiği Nazilli Kapalı Cezaevi’nde infaz koruma memuru olarak görev yapan bir kişi, Nazilli Telekom’da güvenlik görevlisi olarak çalışan bir kişi, bir avukat, Nazilli İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 10 polis memuru, İstanbul Emniyet Müdürlülüğü’nde görevli bir polis memuru, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir polis memuru, Rize Ardeşen İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir polis memuru Muğla Köyceğiz İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir polis memuru olmak üzere 17 kamu görevlisini rüşvet almak, görevi kötüye kullanmak ve görevi ihmal suçlarından gözaltına aldı. Bu arada aynı suçlardan daha önce yakalanmış olup bu olaylarda ilgisi bulunan Nazilli Kapalı Cezaevi’nde yatmakta olan 10 kişi hakkında da yasal işlem başlatıldığı bildirildi.

Olaylarda gözaltına alınan zanlılardan bazılarının isimleri şöyle: Önsoy N., Sevinç S., Yusuf K., Ünal O., Pınar Ö., Celal G., Ali K., Hüseyin B., Turan S., Mehmet M., Ahmet K., Mehmet E., Fırat T., Akın Z., Ağabey Y., Mustafa U., Bülent B., Fatih Ş., Orhan E., Abdullah K., Pervin A., Ajda D., Hidayet G., Emrah Ç., Süleyman S., Ayşegül A., Levent B., Sevil G., Hakikat A., Khanım S., Serhat Y., Ayşe Ö., Golmira T., Sebahattin S., Yusuf S., Ahmet D., Nazemin Z. ve Ülfet D.