Fuhuş çetesinin “kartviziti” bile var

Gaziantep'te polisin düzenlediği "Ayışığı" adlı fuhuş operasyonunda, 44'ü kadın 50 kişi gözaltına alındı.

Operasyonda kadınların müşteri bulmak için kullandıkları “muhasebeci, uçuş hostesi, eğitmen” unvanlı üzerinde çıplak kadın fotoğrafları ve telefon numaraları bulunan kartvizitler de ele geçirildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri yaklaşık üç aydır sürdürdüğü teknik takibin ardından önceki gece 8 otel ile 3 eve eş zamanlı operasyon düzenledi. Baskında, Rus, Beyaz Rus, Gürcü, Azeri, Ukrayna, Moldova, 2″si de Türk uyruklu 44 kadın ile kadınları pazarladıkları ileri sürülen “Arap Elif” lakaplı Elif Pınar D., Şerife G, Alpay Ö., M. Ali G., Uğur Ç. ve Hasan Hüseyin A. yakalandı. Yabancı kadınlardan 11″inin Türkiye’de anlaşmalı evlilik yaptıkları anlaşıldı.

Operasyonda Elif Pınar D.”nin “Serbest Muhasebeci Elif” diye bastırdığı kartvizitin yanı sıra, “Uçuş Hostesi Irmak”, “Muhasebeci Aylin- Buse, “Eğitmen Deniz- Yağmur” gibi unvanlarla bastırılmış, üzerinde çıplak kadın fotoğrafı ve telefon numaraları bulunan çok sayıda kartvizit bulundu.

Yakalanan yabancı uyruklu kadınlar Zührevi Hastalıklar Merkezi”ndeki muayene ve emniyette parmak izlerinin alınmasının ardından polis kontrolünde sınır dışı edildi. Yabancı kadınlar emniyete götürülürken kendilerini görüntüleyen gazetecilere çantalarıyla saldırıp, küfretti.

Kadınları pazarladıkları ileri sürülen ikisi kadın 6 kişi ise, “fuhuş yaptırmak amacıyla örgüt kurmak ve fuhşa aracılık etmek” suçlarından gözaltına alındı. Fuhuş operasyonunun birkaç gün daha sürebileceği belirtildi.

Gaziantep Emniyet Müdürü Dr. Ali Yılmaz, 2007″nin 11 ayında 61 fuhuş operasyonu düzenlendiğini ve bu operasyonlarda fuhuş yaptırdığı ve yapılmasına aracılık yaptıkları suçlamasıyla gözaltına alınan 162 kişiden 42″sinin tutuklandığını, 151 yabancı uyruklu kadının sınır dışı edildiğini açıkladı.

Yılmaz, “Operasyonlarda fuhuş şebekeleriyle topyekün bir mücadeleye girişilmiş ve fuhuş çetelerinin en üst düzeylerinin yakalanıp adalete teslimi sağlanmıştır” dedi.