Fuhuş operasyonu sorusu Bakan Gül’ü güldürdü

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, İstanbul'da 'fuhuş' operasyonunda mankenlerin basına gösterilmesine karşın futbolcuların basından kaçırılmasının Avrupa Birliği sürecine etki edip etmeyeceğinin sorusuna gülerek yanıt verdi.

Gül, Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Paet ile Ankara Devlet Konuk Evi’nde yaklaşık 1.5 saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. İkili, görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamada bulundu.

AB Dönem Başkanı Avusturya’nın Türkiye ile yürütülecek müzakerelerin siyasi kriterlere bağlanması konusunu ‘iç belgeyle’ çözümlemek istemediği haberlerini nasıl değerlendirildiğinin sorulması üzerine Gül, tarama sürecinin iyi bir şekilde devam ettiğini kaydederek, ‘Görüşmeler devam ediyor. Her faslın kendine has tartışılacak konuları vardır. Bazı fasıllarda politik meseleler konuşulur, bazı fasıllar ise tamamiyle teknik konulardır. Bunlar Türkiye’nin üzerinde titizlikle durduğu konulardır” diye konuştu. Gül, bu konularla ilgili Türkiye’nin görüşlerini geçen ay içinde Avusturya’ya gerçekleştirdiği ziyarette AB’li meslektaşlarına bire bir ilettiğinide kaydederek, ”Ümit ediyorumki bu süreç gayet başarılı biçimde devam edecektir” diye konuştu.

Bu soruya cevabının ardından sorulan bir soru ise Gül’ün bir süre gülmesine neden oldu. Hafta başında gazetelerin temsilcileri ile yaptığı görüşmede, terörle mücadelenin demokratik sürecine etki etmeyeceğini açıkladığını hatırlatan bir muhabir, İstanbul’da düzenlenen fuhuş oparasyonunda gözaltına alınan mankenlerin basına teşhir edilmesine karşın futbolcuların basından kaçırılmasının insan hakları ihlali çerçevesinde AB sürecine olumsuz etki yapacağı yorumlarını nasıl değerlendirdiğini sordu.

Gül’ün ciddi tavrı sorunun sorulması ile bir anda kayboldu ve soruya cevap veremeyerek gülümsedi. Gül daha sonra bu soruya verdiği cevapta operasyon ve mankenlere yönelik uygulamaya hiç değinmeden, ”Sorunun cevabı cümlelerinizde var. Türkiye’nin demokratik standartlarını giderek güçlendireceğiz. Türkiye’nin demokratik açılımlarından geri adım atması söz konusu olmayacak, ama terörle etkin mücadele için gerekli adımları atacağız. Bunlar birbiri ile zıt şeyler değildir. Bunlar aynı zamanda demokrasiyi korumakla ilgilidir. Çalışmalar yapılıyor önümüzdeki günlerde görürüsünüz” ifadelerine yer verdi.

Irakla ilgili olarak komşu ve çevre ülke istihbarat birimlerinden yetkililerin görüşme yaptığı ve bu görüşmelere devam edecekleri ile ilgili haberlerin sorulması üzerine ise Gül, Irakla ilgili bir çok çalışma olduğunu kaydederek, ‘Irak’ın güvenliğini, istikrarını ve toprak bütünlüğünü sağlaması, barışı kendi içinde ve komşuları ile tesis etmesi sadece bizim değil komşu ülkeler başta bir çok ülkenin arzusudur. Hükümetlerin verdiği yetkiler çerçevesinde çeşitli ototriteler arasındaki yakın işbirliği gayet normaldir. Çünkü Irakta uluslar arası işbirliğine ihtiyaç vardır ve bunun her seviyede olması gerekir. Bu haberler, bu çerçevede değerlendirilmelidir” dedi.

Bugün bir gazetede Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) Başkanı Mesud Barzani ile bir Türk yetkilinin arasında geçtiği ve terör örgütü PKK’nın ele alındığı görüşmenin çözümünün verildiğinin hatırlatılması üzerine ise Gül, ”Bunları sansasyonel haberler olarak görüyorum Bunları anlamakta güçlük çekiyorum doğrusu. Hangi devlet yetkilisi hangi dökümanlar. Gizli belegeler ise nasıl ulaşıldı. Farklı bir gazetecilik stili olarak görüyorum bunu’ diye konuştu.