Fuhuşçuların 12’sinde hastalık çıktı

Sakarya'nın Karasu ilçesinde fuhuş yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 36 kadından 12'sin de frengi ve çeşitli bulaşıcı hastalıklar çıktı.

Sakarya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Karasu ilçesinde Cuma günü Orkide” adını verdiği operasyonda göz altına alınan 26 Gürcistan, 4 Azerbeycan, 2 Ermenistan ve 4 Türkünde aralarında bulunduğu 36 kadın İstanbul Zührevi Hastalıklar Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi.

Yabancı uyruklu 12 kadında frengi hastalığı tespit edildi. Hastalık tespit edilen kadınların sınır dışı edilmesi için Sakarya Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi çalışmasını sürdürüyor. Operasyonda gözaltına alınan polis memurları Y.Ö.(41), N.G.(34), H.T.(50) ve jandarma astsubay M.Ç.’nin açığa alındıkları belirtildi.

Gözaltında bulunan 4 güvenlik mensubu ile aralarında 6 yabancı uyruklu şahsında bulunduğu 21 organizatör suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, fuhuş ticareti yapmak ve yaptırmak, fuhuşa teşvik etmek ve aracılık yapmak ve silah kanununa muhalefet suçlarından savcı karşısına çıkarıldı.

Fuhuş yaptıkları iddia edilen 36 kadın da zanlılar ile birlikte adliyeye sevk edildi. Zanlılar ile birlikte ele geçirilen ruhsatsız av tüfekleri ile esrar maddeleri de savcılığa götürüldü. Diğer taraftan Sakarya emniyeti, Gürcistan polisi ile irtibata geçerek fuhuş ticaretini sağlayan yabancıların bilgisini verdi.

Operasyondan edinilen bilgilere göre organizasyonu sağlayan 6 Gürcistan uyruklu organizatörün Türkiye’ye bavul ticareti bahanesiyle geldiklerini ve burada Türk erkeklerle evlilik yaparak oturum hakkı elde ettikleri tespit edildi.

Oturumlarını alan bu organizatörler yurt dışındaki bağlantılarını kullanarak Gürcistan, Ermenistan ve Azerbeycan’dan fuhuş yaptırmak için kadın getirtiyor. Daha sonra özellikle turistlik bölgelerde bu kadınlar çeşitli pansiyon, otel ve evlerde para karşılığı erkeklere pazarlanıyor.