Futbol Zirvesi panelinde yabancı tartışması

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Affan Keçeci, federasyon olarak her kulübe aynı mesafede olduklarını söyledi.

JNR Congress&Event firmasının Turkcell sponsorluğunda düzenlediği ve Hilton Oetil’de yapılan ‘Futbol Zirvesi’ panelinde konuşan Keçeci, 19 Ocak’ta Ankara’da yapılan genel kurul sonrasında yapılan ilk toplantıda başkan Haluk Ulusoy’un yaptığı açıklamadan çok etkilendiğini belirterek, “Seçim geride kaldı, her kulübe eşit mesafedeyiz. Bu bizim sözümüzdür, şerefimizdir” dediğini söyledi.

Keçeci, o günden bu yana federasyonun aynı tarafsızlık ilkeleri içinde adaletli olarak

görevlerini sürdürdüğünü belirterek, şöyle konuştu;

“Bazı takımlara ayrıcalık yapılıyor gibi şeyler söyleniyor. Kesinlikle böyle birşey yok. Kayserispor – Ankaragücü maçının olayları disiplin kuruluna intikal etti. Kulüp başkanlarının ve yönetim kurulu üyelerinin yaptıkları açıklamalara son derece dikkat etmeleri gerekiyor. Zira kulüplerin başkan ve yöneticilerinin arkasında büyük kitleler var. O kitleler yetkili insanların sözlerinden etkilenerek bir takım davranışlar içine giriyorlar.

Federasyonumuz tam 2 aydır son derece önemli bir çalışma içine girdi, yabancı sayısıyla ilgili olarak, çok dikkatli davrandı. Kulüplerden de görüş alındı ve tüm ülkelerin yabancılarla ilgili uyguladıkları sistemler incelendi. Bu çalışmaların neticesinde arkadaşlarımız yönetim kuruluna sunum yaptılar. Yönetim kurulu bize intikal eden bilgilerin ışığında yabancı sayısına karar verdi.”

Keçeci, Fenerbahçe’nin eski başkanlarından Ali Şen’in UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik’i kendine çalışmakla suçlaması ve ülkeye yararının olmadığını iddia etmesi üzerine ise,tekrar söz alarak bunun doğru olmadığını ve Şenes Erzik’in büyük çalışmalar içinde olduğunu sözlerine ekledi.

– “FENERBAHÇE-GALATASARAY MAÇINI YÖNETECEK 8-10 HAKEM VAR” –

Panele konuşmacı olarak katılan Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Mustafa Çulcu ise, hakemlerin çok iyi gittiğini, göreve geldiklerinden buyana hakemlerin fazla ön plana çıkmadığını söyledi.

Çulcu, hakemlerin performanslarının her geçen gün daha iyiye gittiğini de belirterek, “Hepsi kusursuz değil. Hatalar da yapıyorlar. Ancak sizin de bildiğiniz gibi Galatasaray – Çaykur Rizespor maçında 2 oyuncu kendi kalelerine goller attı. Oyuncuların hatalarına gösterdiğiniz olumlu yaklaşımı hakemlerimize de gösterin” dedi.

Başkan Çulcu, 22 Nisan’da oynanacak ve büyük ölçüde şampiyonu belirleyecek maç olan Fenerbahçe – Galatasaray derbisine atayacakları çok hakem olduğunu da belirterek, şunları söyledi;

“Bu derbi için düşündüğümüz şu anda form grafiği yüksek 8-10 hakem var. Bunların arasında seçim yapmakta zorlanıyoruz. Yabancı hakem neden istenir, söyleyen kişiler kimlerdir. Bunlar medya mensubu ise o zaman kameramanlar da yabancı olsun, program yapanlar da yabancı olsun. Buna hoşgörüyle bakmamız mümkün değil.

Fenerbahçe ile Galatasaray arasında yapılan kupa maçlarının ikisini de iki Türk hakemi çıktı ve yönetti. Türk hakemlerin derbinin altından kalkacağına inanıyoruz. Gazeteciler bana dünkü maçta bir penaltı pozisyonunu soruyor. Olabilir, hakem görmemiştir. 2 futbolcu da kendi

kalesine gol attı. Onlardaki hata kadar hakem hataları da masumdur. O futbolculara gösterilen hoşgörü, hakemlere de gösterilmeli.

Fenerbahçeli Alex’in Türkiye Kupası maçında Galatasaray kalecisi Mondragon’un elinden topu alıp golü attığı anda Türk medyası 2 – 3 parçaya bölündü. Bu kadar futursuz eleştirinin olduğu ortamda çıkıp maçı yönetmek yürek işidir. Avrupa’da Türk hakemi yok, yukarıya gidecek hakemin önü kesiliyor. Biz Türk hakemliğinin tabanına ne veriyoruz. 65 bin tane amatör maç oynanıyor. Bu hakemlere ne veriyoruzki yukarda onlardan ne isteyeceğiz. 5 bin hakem var, Avrupa’da 30 bin var. Amatör kümede 20 YTL’ye maç yönetiyor. Türk hakeminin

temelini geliştirmek lazım. 25 yaşında yarın akşam Fenerbahçe maçını yönetecek. Bir hata yaptığı zaman bu genç hakemi niye verdiniz diyecekler.”

– ALİ ŞEN: “FENERBAHÇE TARAFTIRAN SAHİP ÇIKAN YOK” –

Panele konuşmacı olarak katılan Fenerbahçe’nin eski Başkanı Ali Şen, paneli düzenleyenlere teşekkür ederken, katılımcıların azlığından şikayet etti. Şen, yıllar önce de durumun aynı olduğunu belirterek, o zaman da böylesi önemli paneller düzenlendiğini ama kimsenin katılmadığını, şimdi de durumun aynı olduğunu söyledi.

Gündemdeki konulara da değinen Şen, Fenerbahçe taraftarlarının hırpalandığını gördüğünde içinin cız ettiğini ve yüreğinin yandığını belirterek şöyle konuştu;

“Fenerbahçe taraftarına sahip çıkan yok. Taraftara hiç kimse böyle hareket yapmasın, bunun altından kalkamaz. Türk hakemlerinin uluslararası maçlarda görev almaması tamamen lobi işi. Şenes Erzik, UEFA’da çok iyi yerlere geldi; ama Türkiye için ne yapmış. Bizim hakemlerimizin kusuru yok. Hakemlerimiz Dünya Kupası, Şampiyonlar Ligi’nde yoksa, oradakiler kendileri için çalışıyorlar.

Yeni Futbol Federasyonu FIFA Disiplin Kurulu’nun verdiği ceza konusunda çok iyi çalıştı. ama İsviçreli futbolcuya vuran futbolcuyu bulup, ortaya çıkarsaydı ceza 3 maç olacaktı. Peki bizim Şenes Erzik nerede. Benim gururum olması için beni iyi temsil etmesi gerekir.

Yabancı oyuncu sayısına gelince, bu sayının sınırlı olmasına karşıyım. Bazı standartlar koyarsın, sınırlamayı kaldırırsın.”