Futbolun havuzunda yeni kriz

Türk futbolunun son yıllardaki en büyük "baş ağrısı" olarak sık sık gündeme gelen "havuz problemi" tam bitti bitiyor derken yeniden hortladı.

Anadolu’nun zaferiyle sonuçlanan ve futbolda “devrim” niteliği taşıyan bu kararı Ankara 8. Asliye Hukuk Mahkemesi bozdu. Dört büyükler Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’un kararın iptaliyle ilgili başvurusunu mahkeme kabul etti. Mahkeme yayın gelirinin dağıtımıyla ilgili karar yetkisinin Genel Kurul’da değil, Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nda olduğu gerekçesiyle “eşit paylaşım” kararını iptâl etti.

Mahkeme ayrıca Genel Kurul kararı için önerge veren 72 delegeden 19’unun havuz konusunda hak sahibi olmadığına da karar verdi. Anadolu kulüplerini gelecek için umutlandıran “eşit dağıtım” şansının ortadan kalkmasının yanı sıra bu kararın ortaya çıkardığı bir sonuç daha var: Bundan sonra “payını” beğenmeyen kulüpler mahkemenin kapısını çalabilecek.

Mahkemeden çıkan bu karar ayrıca Mali Genel kurulda alınan kararın ardından 2. Lig’e düşen payı da ortadan kaldırmış oldu.