‘Futbolun sonu geliyor’

Niğde Gençlik ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan, futbolun dünyanın en çok izlenen sporu olduğunu, ancak zenginlere hizmet eden bir spor haline gelmesi yönünde tehlike sinyalleri verdiğini söyledi.

FIFA Başkanı Sepp Blatter’in “Gelecekte futbol zenginlerin elinde oyuncak olmamalıdır” sözlerine dikkat çeken Kaplan, aslında bu gelişmelerin şimdiden yaşanmaya başladığını ifade etti.Kaplan, şu tespitlerde bulundu: “Birkaç Avrupa kulübü özellikle Afrika ve Kuzey Amerika kıtasından transfer ettikleri oyuncularla sözleşme imzalarken, liglerin yoğunluğundan ötürü kontratlarına belirli tarihlerde ülkelerine gitmemeleri yönünde şart koyuyorlar. Bu şartlar en azından bir gösterge olabilir. Manchester United, Real Madrid, Chelsea, Barcelona, Juventus, Arsenal, Milan, Inter gibi kulüpler dünyanın sayılı futbolcularını takımlarında topluyorlar. Zaten son on yıldan beri bu kulüpler, UEFA’dan ayrı kendilerine ait Avrupa Ligi kurma hayalini dillendiriyorlar. Yani Sepp Blatter, söylediklerinde pek de haksız sayılmaz. “

Kaplan, Blatter’in sözlerinin zengin takımların amaçlarının para tarafından yönetilecek bir lig kurmak yönünde olduğunu belirterek, futbolun herkes için eğlence aracı olmaktan çıkacağını aktardı. Kaplan, “Tabii ki, bunun getireceği tehlikeler sadece bu kadarla sınırlı değil. Böyle bir durum karşısında kısıtlı imkanlarla yönetilen kulüplerin yaşaması da zorlaşacak ve hatta bir süre sonra kapılarına kilit asmak zorunda kalacaklar.” dedi.

Futbolun kitleleri peşinden sürüklediğini ve dünyanın en kolay icra edilen oyunlarından biri olduğunun altını çizen Kaplan, futbolu sadece parası olanların ve zenginlere hizmet eden insanların eğlencesi haline getirmenin büyük bir çoğunluğa haksızlık olacağını dile getirdi.