Kuzey Kore’den dünyayı sarsan deneme!

Kuzey Kore'de yapılan füze denemesinin deprem meydana getirdiği belirtildi.

Kuzey Kore'den korkutan haber! Füze denemelerinin birisinde ülkede deprem olduğu öğrenildi. Uzmanlar, depreme füze denemesinin yol açtığını belirtiyor.

Kuzey Kore'de yerin yaklaşık 10 kilometre altında 5,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS), Kuzey Kore'de 5,6 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini açıkladı.

Güney Kore kaynaklarına göre deprem, Kuzey Kore'nin uluslararası balistik füze denemesi sırasında meydana geldi. Kuzey Kore'nin nükleer füze denemelerini yaptığı bölgede meydana gelen depremin doğal yollardan olmadığı, insan etkisiyle olduğu iddia ediliyor.

JAPONYA: DEPREME NÜKLEER TEST SEBEP OLDU

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono gazetecilere yaptığı açıklamada yaşanan son depremin Kuzey Koredeki nükleer testi sonucu olduğunu duyurdu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD ve Japonya liderlerinin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini ve Kuzey Kore üzerindeki baskıyı en üst seviyeye çıkarma noktasında fikir birliğine vardıkları belirtildi.

ÇİN'DEN KUZEY KORE'YE KINAMA

Çin Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde yayınlanan açıklamada Çin'in Kuzey Kore'yi sert bir şekilde kınadığı ve bu 'hatalı' hareketleri durdurması gerektiği belirtildi.