Füzeyle uydu düşüren Çin’e tepki

Çin'in bu ay içinde yaptığı füze denemesinde eski bir Çin meteoroloji uydusunu yok ettiği iddiası dünyada tepkilere neden oldu.

Çin hükümetinden, yapılan füze denemeleri hakkında açıklama isteyen Japonya Kabine Sekreteri Yasuhisa Shiozaki, Çin’in askeri gelişmesinde şeffaflıktan yoksun olmasının bu ülkenin bölgedeki amaçları hakkında şüpheler uyanmasına yol açtığını belirtti.

ABD’li yetkililer, Çin’in bu ay içinde yaptığı füze denemesinde eski bir Çin meteoroloji uydusunun yok edildiğini duyurmuşlardı. Çin’e ait meteoroloji uydusunun ABD’ye ait casus uydularıyla hemen hemen aynı yükseklikte bulunduğuna işaret eden uzmanlar, söz konusu füze denemesinin dolaylı yoldan ABD’nin savunma sistemini tehdit ettiğini savunmuşlardı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Liu Jianchao, ‘Çin’in uzay programını tehdit olarak görecek hiçbir neden olmadığını’ belirterek, ‘uzayda herhangi bir silahlanma yarışına girişmeyeceklerini’ kaydetti. Liu ayrıca, uydu düşüren füze denemesi konusundaki soruya verdiği cevapta, ‘şu an için bir teyidin kendilerine ulaşmadığını’ söyledi.

Amerikalı yetkililer, Çin’in bu ay içinde yaptığı füze denemesinde eski bir Çin meteoroloji uydusunun yok edildiğini duyurmuştu.

Çin’e ait meteoroloji uydusunun ABD’ye ait casus uydularıyla hemen hemen aynı yükseklikte bulunduğuna işaret eden uzmanlar, bu füze denemesinin dolaylı yoldan ABD’nin savunma sistemini tehdit ettiğini savunmuştu.