Fuzuli’nin Irak’taki türbesi onarilacak

BAGDAT - Irak Kültür Bakanligi ile Imar ve Iskan Bakanliklari Divan Edebiyati'nin en büyük isimlerinden Fuzuli'nin türbesinin onarilacagi sözünü verdi.

Irak’in baskenti Bagdat’ta bir grup Türkmen heyet Kültür ve Imar-Iskan bakanlarindan Kerbela kentinde bulunan Fuzuli’nin türbesinin onarilmasini istedi. Iki bakandan gelen olumlu yanit üzerine türbenin aslina uygun olarak onarilacagi ve Fuzuli için bir anma programi düzenlenecegi kaydedildi. Dr. Muhammed Ömer Kazanci ve Dr. Resat Mendan Ömer önderligindeki heyet ilk önce Kültür Bakani Nuri El Ravi’yi makaminda ziyaret etti. Görüsmede Türkmen Heyet, Kültür Bakani Ravi’den özellikle Kerbela sehrinde bulunan Divan Edebiyati’nin en büyük isimlerinden Fuzuli’nin türbesinin onarilmasini ve kapali olan türbenin ziyaretçilere tekrar açilmasini istedi.

Heyeti dinleyen Bakan Ravi, Kerbela’da bulunan Fuzuli türbesinin tekrar onarilip açilacagi sözünü verdi. Bakan Ravi bununla birlikte Fuzuli anma günü de düzenleyeceklerini kaydederek “10 Aralik’ta Türkiye’den de davetlilerin katilacagi bir Fuzuli anma töreni düzenleyecegiz. Fuzuli’nin edebiyati ile ilgili 200 kadar edebiyatçi bu törene katilacak. Aslinda planimiz bunu uluslararasi bir tören yapmakti. Ancak ülkede bulunan güvenlik sorunu nedeniyle bunu daraltilmis bir sekilde yapmak zorunda kaldik” dedi. Kültür Bakani Nuri El Ravi, ayrica devrik lider Saddam döneminden sonra kapatilan Türkmen Yurt gazetesinin tekrar açilacagini bunun yaninda bir Türkmen magazin dergisi çikarilacagini da açikladi.

Irak Imar ve Iskan Bakani Casim Muhammed Hüseyin ise Fuzuli’nin onuruna yakisir bir türbe yapacaklarini sözünü verdi. Heyet her iki bakana Fuzuli’nin eserlerinden olusan kitaplar hediye ettikten sonra görüsme sona erdi.

-Fuzuli Kimdir?

Asil adi Mehmed B. Süleyman olan Fuzuli Irak’in Kerbela kentinde dogdu. Dogum yili kesin olarak bilinmiyorsa da, kimi kaynaklara göre 1480 dolaylarinda dogdugu tahmin ediliyor. Inanç bakimindan Sii mezhebine bagli olan Fuzuli, 1556’da Kerbela’da hayatini kaybetti.

Siirde “Fuzuli” adini, kendi siirlerinin baskalarininkilerle, baskalarinin siirlerinin de kendisininkilerle karsilastirilmamasi için aldigini, böyle bir takma adi kimsenin begenmeyecegini düsündügünden kullandigini, Farsça Divan’inin girisinde açiklar. Ama “ise yaramayan”, “gereksiz” gibi anlamlara gelen ” Fuzuli” sözcügünün baska bir anlami da “Erdem”dir.

Fuzûlî iyi bir ögrenim görmüs, özellikle Islam bilimleri, tasavvuf, Iran edebiyati konularinda çalismalar yapmistir. Siirlerinde görülen kavramlardan simya, gökbilim konulariyla ilgilendigi, Islam ülkelerinde pek yaygin olan ve gelecekteki olaylari bildirmeyi amaçlayan “gizli bilimler”le iliskili bulundugu anlasilmaktadir. Islam bilimleri içinde hadis, fikih, tefsir ve kelam üzerinde durdugu, gene yapitlarinda yer alan kavramlarin incelenmesinden ortaya çikmaktadir.

Türkçe, Arapça, Farsça divanlarinda bulunan siirleri, bu üç dili de çok iyi kullandigini, onlarin bütün inceliklerini kavradigini göstermektedir. Yapitlari incelendiginde Iran sairlerinden Hâfiz, Türk sairlerinden de Nesimi, Nevai ve Necati’yi izledigi, onlarin siir anlayisini, duygu ve düsüncelerini benimsedigi görülür. Fuzuli dili Azeri söyleyisidir.

Türkçe siirlerinde daha çok basarili olan Fuzuli’nin eserleri: Divan (Türkçe), Sihhat ve Maraz, Enisü’l-Kalb, Terceme-i Hadis-i Erbain, Beng ü Bâde, Hadikatü’s-Süedâ, Leylâ ve Mecnun, Rindü Zahid, Divan (Arapça) Mektuplar, Divan (Farsça), Heft Cam.