G-20 toplantısına protestolar damgasını vuruyor

Avustralya'nın Melbourne kentinde dün başlayan G-20 ülkeleri toplantısına bugün devam ediliyor. Polis, bugün protestoların daha da şiddetleneceği istihbaratına karşı önlemleri artırdı.

Melbourne’de devam eden G-20 ülkeleri toplantısının ilk günü oldukça kalabalık ve sıcak protesto gösterilerine sahne oldu. Gelişmiş 20 ülkenin Maliye Bakanları ile Merkez Bankası Müdürlerinin katıldığı toplantı bu yıl Avustralya’nın en büyük ikinci şehri olan Melbourne’de yapılıyor. Toplantıya Türkiye’den Müsteşar İbrahim Çanakçı ile Merkez Bankası Müdürü Durmuş Yılmaz da katıldı.
Avustralya Federal Maliye Bakanı Peter Costello’nun açılış konuşması ile başlayan toplantının yapıldığı Grand Hyatt Otel civarında çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Otelin bulunduğu Russell ve Collins caddelerinin bir bölümü trafiğe kapatıldı. Çok sayıda basın mensubu ve TV kanallarının takip ettiği toplantının yapıldığı sıralarda Melbourne şehir merkezinde de öğle saatlerine doğru protesto grupları gösterilerine başladı. Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu protesto grupları hazırlıklar için Eyalet Kütüphanesi önünde toplandılar.
Bu sırada bir grup maskeli ve başlarına kadar kapalı beyaz tulumlu 100 civarında protestocu kütüphane önüne gelene kadar cadde üzerindeki Nike ve McDonalds gibi Amerika menşeli işyerlerinin camlarını kırmaya çalıştılar. Lonsdale ve Swanston Caddeleri üzerindeki McDonalds’ın camlarına vuran grupları atlı polisler dağıttı. Kapı önünde biriken gruba sert tepki gösteren polisler bazı göstericilerin üzerine atlarını sürdü ve tulum başlıklarından tutarak uzaklaştırmaya çalıştı. Burada çıkan arbede herhangi bir olay olmadı ve daha sonra grup sloganlarına devam ederek kütüphane önündeki gruplarla buluştu.
Burada çeşitli grupların protesto hazırlıkları sırasında da savaş karşıtı konuşmalar yer aldı. Yaklaşık 1.5 saat süren hazırlıklardan sonra gruplar Swanston Caddesi üzerinden G-20 toplantısının yapıldığı Grand Hyatt Oteli’ne doğru yürüdüler. Collins Caddesi üzerinde kurulan polis bariyerlerine takılan grup burada toplandı ve sloganları ile protestolarına devam ettiler. Bariyerler üzerine çıkmak isteyen göstericilere jop ile karşılık veren polislerin üzerine plastik kutular, idrar ve at pisliği atan göstercilerin bir kısmı burada emellerine ulaşamayınca başka yollardan otele gelmeye çalıştı. Yine burada da bariyer ve kordon ile karşılaşan göstericiler ile emniyet güçleri arasında sert çatışmalar yaşandı. Plastik bariyerlerin bir kaç tanesini sırasından çıkarıp içindeki suyu boşaltarak polisin üzerine atan göstericiler bir polisin de jopunu ele geçirdiler. Buradaki gösteri ve olayları polis takviye güçlerin yardımı ile yatıştırabildi.
Viktorya Emniyet Müdürü Christine Nixon 100 civarında anarşistin eyalet dışından ve Avrupa’dan geldiğini söyleyerek protestocuların şehre verdikleri zararın milyon doları bulduğunu söyledi. Toplam protestocu sayısının 2 bin 700 civarında olduğu bildirildi. Bugün daha şiddetli olayların yaşanacağını tahmin eden polis, güvenlik önlemlerini artırdı.