G-20 Zirvesinde güvenlik endişesi

Kanada'nın Toronto Belediyesi, Haziran ayında öngörülen G-20 Zirvesinin şehir merkezinde yapılmasına güvenlik nedeniyle karşı çıktı.

Kanada Başbakanı Stephen Harper’ın zirvenin kentin merkezindeki Metro Toronto Kongre Merkezinde yapılacağı yönündeki açıklamasına, Belediye Başkanı David Miller ve güvenlik birimleri tepki gösterdi.

Belediye Başkanı Miller’ın sözcüsü, şehrin sadece birkaç kilometre dışındaki Toronto Sergi Sarayının zirve için daha güvenli ve iyi bir buluşma yeri olacağını federal hükümete bildirdiklerini açıkladı.

Metro Toronto Kongre Merkezinin şehrin tam merkezinde bir bina olduğunu kaydeden sözcü, endişelerinin trafik, güvenlik ve şehir ekonomisi noktalarında yoğunlaştığını belirtti.

Toronto Belediye Meclisi üyesi Adam Vaughan da, “Federal hükümet, böyle bir kararı bizimle konuşmadan almamalıydı. Böylesine büyük bir organizasyonu Toronto’nun merkezinde düzenlemenin, halka ve ekonomiye vereceği zarar ve rahatsızlığı düşünmeleri gerekirdi. Federal hükümet, birlikte düşünmeyi, karşılıklı konuşmayı ve dinlemeyi öğrenmeli” dedi.

Kanada Kraliyet Atlı Polisi yetkilisi William Elliott da seçilen alanın G-20 gibi bir toplantı için çok küçük olduğunu belirterek, bölgenin güvenlik açısından dünya standartlarına çıkarılması için milyonlarca dolar harcama yapılması gerektiğini söyledi. En azından 30 kadar VIP delegasyon için kesintisiz güvenlik koridoru oluşturulması gerektiğine dikkati çeken Elliott, Metro Toronto Kongre Merkezinin konumunun buna uygun olmadığını kaydetti. Elliott, G-20’nin tüm toplantılarının protesto edildiğini de hatırlattı.

Bu arada, 2010’un ilk G-8 Zirvesi de G-20’den bir gün önce 25 Haziran tarihinde Toronto’nun 250 kilometre kuzeyindeki Muskoka kentinde yapılacak.