G-8 liderleri anlaşamadı

G-8 liderleri global enerji güvenliğinde anlaşamadı.

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao ve Hindistan Başbakanı Manmchan Sing’in yanısıra pek çok dünya liderini konuk olarak alan G-8 üyesi ülkelerinin lideleri global konularda zirvenin son gününde ortak bir açıklaması yapması beklenirken, örgüt global enerji güvenliği hususunda ortak deklarasyon yayınladı.

Dönem başkanlığı yapan Rusya’nın eski başkenti St. Petersburg kenarında ve Çar’ın sarayı Konstantinskiy Dvarest’te bir araya gelen G-8 liderlerinin birkaç seanslık görüşmesinden sonra örgütün gündeminde bulunan konular üzerinde bazı kararlar kabul edildi.

İlk olarak kabul edilen ‘global enerji güvenliği’ belgesinde üye ülkelerin enerji güvenliği ve iklimin korunması hususunda farklı yaklaşımlara sahip oldukları resmi belgeye yansımış oldu.

Sözkonusu deklarasyonun yayınlanması özellikle de ev sahibi Rusya tarafından isteniyordu.

Belgede global karakterli enerji sorunlarının giderilmesi için ortak stratejilerin belirlenmesi gerektiği ifade edildi. Belgede nükleer enerjinin önemine işaret edilirken, bu bağlamda kitle imha silahlarının yayılmaması ilkesine özellikle bağlı kalınması gerektiği vurgulandı.

Zirvede ayrıca, rüşvetle üst düzeyde mücadele, sanat ve yayın haklarının korunması, kaçakçılıkla mücadele, kuş gribiyle mücadele ve Afrika ülkeleriyle işbirliği konularını içeren belgeler de imzalandı. Liderlerin sabahki görüşmesine her ülkeden birer öğrenci de J-8 adıyla liderlere eşlik etti ve birer sunumda bulundu.

ABD’nin muhalefetine rağmen G-8 liderleri Rusya’nın, Dünya Ticaret Örgütü’ne olmasını istediklerini ifade etti.

BULUTLARIN DAĞITILMASI İŞE YARAMADI

Zirve dolaysıyla birkaç günden beri devam eden Rusya hava kuvvetlerinin yağmur bulutlarını bombalaması işi toplantıların en yoğun olduğu saatlerde işe yaramadı. G-8 liderlerinin aile fotoğrafı çektirmek için hazırlık yaptığı sırada aniden başlayan güçlü sağanak yağmur proğramı bir saat aksattı.

Medya mensupları da dahil olmak üzere herkes uzun süre pencerelerden yağmuru seyretti.

Yağmur nedeniyle liderlerin eşleri Çar’ın yazlık sarayı Petergof’u ziyaret programında da aksamalar yaşandı.

Bu arada zirveyi protesto eden 15 kişi daha gözaltına alındı. Kentten 15 kilometre uzaklıkta bulunan Strelne adlı yerde yapılan zirve yeri kara hava ve denizden sıkı şekilde korunuyor. Hava savunma sistemlerinin yanı sıra denizaltılar da güvenlik için devrede.