GAB çoraklasiyor hesabini kim ödeyecek!

ANKARA - Tarim ve Köyisleri Bakani Mehdi Eker, GAP bölgesinde yanlis sulama sonucundan 29 bin hektar alanin çoraklastigini söyledi.

Eker, GAP bölgesinde 29 bin hektar alanin yanlis ve bilinçsiz sulama yüzünden çoraklastigina isaret ederek, bölgeye uygun sulama yönteminin uygulanmasi gerektigini vurguladi.

Eker, Türkiye’nin AB ile iliskilerini zorlayacak alanlardan birisinin hayvancilik oldugunu belirterek, yillik üretilen 10 milyon ton sütün 3 milyonun islenebildigini söyledi. Yeterli tesis olmamasindan dolayi üretilen sütün islenemedigini ifade eden Eker, islenemeyen yüzde 70’lik kismin ilkel sartlar altinda islendigini kaydetti.

Eker, kus gribi tazminatli hastaliklar listesinde olmadigina isaret ederek, Bakanlar Kurulu’nun hastalik görüldükten sonra alinan bir kararla itilaf için para ödendigini kaydetti. Kanatli hayvan üreticilerinden saglanan kaynakla itlaf edilen 10 bin hayvan için 100 milyar lira ödeme yapildigini kaydetti. Eker, itlaf edilen hayvanlar için devlet tarafindan ödenen para olmadigini vurguladi.