Gabar Dağı’na mühimmat ve asker sevkıyatı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ‘güvenlik güçlerinin terör örgütü PKK’ya yönelik düzenlediği operasyon kapsamında’ askerî hareketlilik sürüyor.

Şimdi de Mardin-Şırnak- Batman üçgenindeki Bagok ve Gabar dağlarına, Kırklareli’nden gelen 65. Piyade Tugayı birlikleri konuşlandırılıyor. Bolu ve Kayseri’de bulunan Komando Tugayı’na bağlı birliklerin de bölgeye sevk edileceği belirtiliyor. Mardin Bagok, Cehennem Deresi, Şırnak Cudi Dağı’nda yuvalanan teröristlerle sıcak çatışmalara giriliyor.

Kuzey Irak’tan Türkiye’ye sızan ve dağlık bölgede barınmaya çalışan teröristlerin havaların düzelmesiyle birlikte eylem hazırlığında olduğu istihbaratını alan güvenlik güçleri operasyonları sıklaştırdı. Özellikle Dargeçit ilçesine çok sayıda asker sevkıyatı devam ediyor. Askerî uçakların Mardin Havaalanı’na iniş yaptığı sıralarda özel güvenlik tedbirleri alınıyor ve sevkıyat gece saatlerinde otobüslerle devam ediyor. Bazı kaynaklar Dargeçit ilçesinde askerî tugay komutanlığı kurulacağını iddia ediyor. Askerî sevkıyatın iki ay daha süreceği belirtiliyor.

Bu arada havadan yapılan askerî sevkıyatın ardından tren yolu ile getirilen askerî mühimmat ve silahlar ile Nusaybin Tren İstasyonu’na yapılan askerî sevkıyat da aralıksız devam ediyor. Askerî araç, zırhlı personel taşıyıcı, top ve tankların da bulunduğu 100’e yakın vagon bölgeye sevk edildi. İki aydır Şırnak, Dargeçit Gabar ve Cudi dağlarında yasadışı terör örgütüne yönelik sürdürülen operasyonda köşeye sıkışan teröristlerin kaçmaya başladığı belirtildi. Dağda aç ve susuz kalan bazı teröristlerin güvenlik güçlerine teslim olduğu bildiriliyor.