Galatasaray Başkanı Ünal Aysal: Mancini hakkında karar verilmesi haksızlık

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, UEFA'nın Finansal Fair Play kuralları, kulübün borcu, hafta sonunda oynanacak Fenerbahçe maçı ve İtalyan teknik adam Roberto Mancini ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, UEFA’nın Finansal Fair Play kuralları, kulübün borcu, hafta sonunda oynanacak Fenerbahçe maçı ve İtalyan teknik adam Roberto Mancini ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Başkan Aysal, Fenerbahçe maçı öncesinde Florya Metin Oktay Tesisleri’nde teknik ekip ve oyuncularla barbekü partisinde biraraya geldiği yemeğin ardından kurum televizyonuna önemli açıklamalar yaptı. Başkan Aysal, ‘Galatasaray, UEFA’nın mali kriterlerini karşılayacak mı? Kulübün geleceğini nasıl etkiler?’ şeklindeki bir soruya, “Galatasaray’ın ana hedefi yurt dışında başarılı olmaktır. UEFA’nın Finansal Fair Play kuralları 2011-2012 sezonundan itibaren başladı. İddia edildiği gibi bize özel bir inceleme yok. Şuanda UEFA, bizimle birlikte 76 kulüpten mali bilgi istedi. Bu 76 kulübün zararı ortalama 600 milyon euro. Bizim kendimizi savunacak. UEFA ne tedbirler alacağımızı söylüyor. Biz de ona göre cevabımızı veriyoruz. Galatasaray’ın en büyük dezavantajı kur farkı. Bu bize maalesef zarar olarak üstümüze düşüyor. UEFA da bunu dikkate alacağını söyledi. UEFA’ya gönderilecek belge savunma değil bir izahattır.” diye cevap verdi.

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal’ın kurum televizyonuna verdiği röportajın detayları şöyle:

Florya’daki huzursuzluk giderildi mi? Ne yapmayı düşünüyorsunuz?
“Ben de bu olayı gazetelerde okuyorum. İçeri giriyorum ama ben huzursuzluk tablosu göremiyorum. Ara sıra antrenmanlarda bazı vukuatlar olabiliyor. Bu huzursuzluk olarak gösteriliyor. Geçtiğimiz iki seneyi de hesaba katmamız gerekir. Bunların geçici olduğunu söylemek gerekir.

Galatasaray’ın gerçek borcu ne kadar?
Sorarsınız diye notları yanıma aldım, söyleyeyim. Borcumuz ilk olarak 328 milyon dolardı. Sene sonunda 251 milyon dolara düşürdük. Hisse senedi sattık çünkü. 210 milyon dolara, 2013 senesinin sonuna kadar sermaye artışı yapamadığımız için 260 milyon dolardır. Galatasaray’ın ödeme riski altında olduğu borç 115 milyon dolardır. Ancak 130 milyon dolarlık bir alacağımız var, önümüzdeki iki üç sene içerisinde faturalama yaptığımız zaman bu sorunu gidermiş olacağız.

Üç sene içinde gelirimiz 1 milyar 295 bin TL civarında olmuştur. Gelirlerin artması kulübün büyüdüğünü, bizim de çalıştığımızı gösterir. Muhasebemizi maliyemizi dengeli bir şekilde götürme hedefimiz var. Divan Kurulu’nda eline bir kağıt almış bilançoları gösteriyor. Büyük müesseselerin büyük rakamları olur. Biz Avrupa’nın 16. büyük takımıyız. Hedefimiz ilk 10’a girmek.

Galatasaray’ın iki sene gruplardan çıkması Türkiye’de ilk defadır. Göreve gelirken ‘Başarıda süreklilik’ sloganını kullanmıştım. Başarı, her sene başarılı sayılacak seviyelerde ayakta kalabilmektir.

Futbolcular Mancini’ye kırgın mı?
Futbolcuların Mancini’ye karşı bir kırgınlığı yok. Hocamız bütün oyunculara imkan tanımak ve onları oynatmak için devamlı ekibi değiştiriyor. Birden bire son 5 haftadır spor tabiriyle ‘kürek’ karıştırdık. Bunlar hep sorunlar çıktığı zaman olur. Bugün mevsim ortasında işe başlamış bir hocanın sevabıyla günayla hakkında karar verilmesini haksızlık olarak görüyorum.

Mancini önümüzdeki sezon takımın başında olacak mı?
Kendisi yönünden sorun yoksa bizim için de sorun yok. Bundan önceki kontratlarımza nasıl sadık kaldıysam bunda da öyle davranırım. Şuanda kontratı var. Devam etmeme arzusu yok.

Yeni transferlerin oynamaması konusunda ne dersiniz?
Hajrovic ve Telles Mancini’nin üzerinde durduğu oyuncular. Ufak Arjantinli Ontivero da hocanın ‘alalım’ dediği bir oyuncuydu. Türk oyuncularımızın da hepsi genç ve önümüzdeki senelerde bize hizmet edecek. Hocanın bu sene deneme yanılma senesi. Biz de bunun bedelini ödüyoruz. Bundan sonra kemik kadrosu oluşacak. Önümüzdeki 15-20 gün içerisinde buna karar verecek.”