Galatasaray’da başkan adayları listelerini Divan’a sundu

Galatasaray'da 14 Mayıs'ta yapılacak Olağanüstü Seçimli Genel Kurul Toplantısı öncesinde başkan adayları listelerini divan kuruluna sundu.

Galatasaray’da 14 Mayıs’ta yapılacak Olağanüstü Seçimli Genel Kurul Toplantısı öncesinde başkan adayları listelerini divan kuruluna sundu. Mevcut Başkan Adnan Polat yönetime liste sunmazken Ünal Aysal, Mehmet Helvacı ve Turgay Kıran başkan adayı olarak başvuruda bulundu.
Sarı-kırmızılı kulübün Mecidiyeköy’de bulunan kulüp binasında adayların başvurulanı kabul eden Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar, sürenin dolmasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
    İrfan Aktar, açıklanan listelerin geçici olduğunu, listelerin incelenmesinin ardından kulübün resmi sitesinde listenin kesin haliyle yayınlanacağını ifade etti.
    Başkan adaylarının listesinde yer alan isimleri kamuoyuna açıklayan İrfan Aktar, Başkan Adnan Polat’ın adaylığını öneren 230 imzanın da Divan Kurulu’na geldiğini açıkladı. Aktar, “Adnan Polat’ın kurullarıyla ilgili herhangi bir liste bize gelmedi. Bu nedenle Adnan Polat başkan adayları içinde yer almıyor.” diye konuştu.
    Bir gazetecinin “Mevcut başkan Adnan Polat eski tüzüğe dayanarak daha sonra aday olabilir mi?” sorusuna Divan Kurulu Başkanı Aktar, şu cevabı verdi:
”Tüzüğümüzün geçici 2. maddesi, seçimle ilgili hususların, yapılacak ilk olağan veya olağanüstü genel kurulda yürürlüğe gireceğini söylüyor. Önümüzdeki de bir olağanüstü genel kuruldur.”
Bu arada Galatasaray’daki seçim öncesinde mahkeme kararları da Divan Başkanı’na soruldu. Bugün Beyoğlu 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin almış olduğu Galatasaray’da seçime gidilmemesi yönündeki kararların belirtilmesi üzerine Aktar, şunları ifade etti:
”Biz bir Hukuk Kurulu kurmuştuk. Müzakere edilecektir. Gereği neyse, hukuki alt yapısı nasılsa, ona göre uygulama yapacağız. Şimdiden bu işi problem olarak düşünmemek lazım. Bugünkü karar, bir yürütmeyi durdurma talebiyle ilgili. Seçim ilanını veren yönetim kurulu, mahkemenin karar verdiği yönde bir seçime cevap vermedi. Yönetim seçime gitmeyi kendisi tercih etti. Mahkeme, görevdeki yönetim kurulu veya istifa eden üyelerin aday olup olamayacakları konusuyla ilgili bir karar almıştır. Onlardan zaten bir tek Mehmet Helvacı var aday olan. Şimdi 3 Mayıs tarihindeki mahkemenin kararını da şimdiden bilemem. O gün o karar çıktığında, derhal Hukuk Kurulu’na danışır, gereği neyse, ona göre ona göre karar veririz.”
İrfan Aktar, kendilerine divan kurulu olarak herhangi bir mahkeme tebligatının gelmediğini sözlerine ekledi.
Galatasaray Kulübü’nde başkan adaylarının 2 Mayıs Pazartesi günü renk seçiminin yapılacağı kamuoyuna açıklandı.