Galatasaray ve Diyar’ın cezaları

PFDK tribünden düşen taraftarla ilgili G.Saray'a 185 bin TL para cezası verdi.

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, yaptığı toplantının ardından çok önemli kararlar verdi.

Kurul, 14.00’te başlayan toplantıda, geçen hafta 87. dakikada tatil edilen İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Diyarbakırspor maçı ve Galatasaray-Ankaragücü mücadelesinde tribünden düşen seyirciyle ilgili dosyaları görüştü.

PFDK, Diyarbakırspor’a İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçında çıkan olaylar nedeniyle 3 maç seyircisiz oynama cezası, Galatasaray’a ise tribünden düşen taraftar için 185 TL para cezası verdi.

Böylece Diyarbakırspor, seyirciyle maç oynayamayacak.

Öte yandan kurul, Ankaragücü’ne taraftarlarının çirkin ve kötü tezahüratları bir sezon içinde 4. kez tekrar etmesinden dolayı 1 maç seyircisiz oynama ve 80 bin TL para cezası verrdi.

DİYARBAKIRSPOR’UN KADERİ YARIN BELLİ OLUYOR

Turkcell Süper Lig ekiplerinden Diyarbakırspor’un kaderi yarın belli olacak.
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu’nun, Turkcell Süper Lig’de İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile Diyarbakırspor takımları arasında yapılan ve olaylar nedeniyle 87. dakikada hakem tarafından tatil edilen maç hakkındaki kararını yarın 15.30’da yapacağı toplantının ardından açıklaması bekleniyor.

Federasyonun İstinye’deki merkez binasında olağanüstü toplanacak yönetim kurulu, olaylı maçı görüşecek.

İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda 14 Mart Pazar günü yapılan maçta İstanbul Büyükşehir Belediyespor, 87. dakikada Herve Tum’un attığı golle 1-0 öne geçmiş, bu golün ardından Diyarbakırsporlu taraftarlara ayrılan tribünden çok sayıda kişinin sahaya girmesi üzerine, maçın hakemi Hüseyin Göçek soyunma odasına giderek, maçı tatil ettiğini duyurmuştu.

Diyarbakırspor’un, bir önceki hafta Bursaspor ile Diyarbakır’da yaptığı maç da, Bursasporlu futbolculara yönelik sahaya atılan çok sayıda yabancı maddeden birinin yardımcı hakeme isabet etmesi üzerine, karşılaşmanın hakemi Mustafa Kamil Abitoğlu tarafından 17. dakikada tatil edilmişti. Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), bu maçla ilgili olarak Diyarbakırspor’u 3 maç tarafsız sahada seyircisiz oynama cezasına çarptırırken, Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu da 16 Mart Salı günü yaptığı toplantıda, Diyarbakırspor’un 3-0 hükmen mağlubiyetine, Bursaspor’un da 3-0 hükmen galibiyetine karar vermişti.

Bu karar sonrası, TFF Yönetim Kurulu’nun yarın alacağı kararın önemi bir kat daha arttı. Çünkü, Futbol Müsabaka Talimatı’nın 20. maddesinin ilgili fıkrasına göre, bir takım bir sezon içinde iki kez hükmen yenik sayılması durumunda, doğrudan küme düşürülüyor. Bursaspor maçında hükmen yenik sayılan yeşil-kırmızılı ekip, yarın da aynı kararın alınması durumunda, bu sezon Ankaraspor’un ardından, lig tamamlanmadan küme düşecek ikinci ekip olacak.