Galatasaray ve Fenerbahçe’nin Devler Ligi rakipleri

Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray ve Fenerbahçe'nin muhtemel rakipleri belli oldu.

Avrupa’nın önde gelen liglerinin EURO 2008 Avrupa Şampiyonası nedeniyle erken tamamlanmasıyla Türkiye’yi Şampiyonlar Ligi’nde temsil edebilmek için ön eleme oynayacak Galatasaray ve Fenerbahçe’nin muhtemel rakipleri belli oldu.

Şampiyonlar Ligi statüsü gereği, UEFA klasmanında ilk 6 içinde yer alan ülkeler 2 takımını, 7 ile 9’unculuk arasında bulunan ülkeler de 1 takımını doğrudan Devler Ligi’ne gönderiyorlar. Devler Ligi’ne katılacak 16’ncı takım ise bir önceki yılın Şampiyonlar Ligi şampiyonu oluyor.

Buna göre, Real Madrid (İspanya), Villarreal (İspanya), Manchester United (İngiltere), Chelsea (İngiltere), İnter (İtalya), Roma (İtalya), O.Lyon (Fransa), Bordeaux (Fransa), Bayern Münih (Almanya), Werder Bremen (Almanya), Porto (Portekiz) Sporting Lizbon (Portekiz), CFR Cluj (Romanya), PSV Eindhoven (Hollanda) ve Zenit (Rusya) 2008-2009 sezonunda Devler Ligi’ne doğrudan katılacak.

Moskova’da yarın akşam final oynayacak Manchaster United ve Chelsea, Premier Lig’de de ilk 2 sırayı alarak Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılmayı garantilediklerinden dolayı, Şampiyonlar Ligi şampiyonuna ayrılan kontenjan, geçen yılın UEFA ülkeler klasmanında 10. sırada bulunan İskoçya’nın şampiyonu Glasgow Rangers tarafından doldurulacak.

Devler Ligi’ne doğrudan katılacak bu takımlara, ön elemelerden gelecek 16 takım daha eklenecek. Böylelikle, 4’erli takım halinde 8 ayrı grupta mücadele edecek 32 takım belli olacak.

Statüye göre, UEFA ülkeler klasmanında 16’ncı ile 25’inci sıra arasında bulunan ülkelerin şampiyonları ile 10 ve 15’incilik arasında bulunan ülkelerin ikincileri 2. ön eleme turundan itibaren mücadele ediyorlar.

Türkiye geçen yıl UEFA ülkeler klasmanında 14’üncü sırada bulunduğundan Fenerbahçe, Devler Ligi’ne katılabilmek için 2. ön eleme turundan itibaren mücadeleye başlayacak.

Fenerbahçe’nin bu turda eşleşeceği muhtemel rakiplerden bazıları şunlar olacak:

Dinamo Tiran (Arnavutluk), Lianelli (Galler), Dinamo Tiflis (Gürcistan), Linfield (K. İrlanda), Dudelange (Lüksemburg), Rabotnicki (Makedonya), Valletta (Malta), Sheriff (Moldova), Anorthosis Famagusta (Kıbrıs Rum Kesimi), Bratislava (Slovakya).

Aralarında Galatasaray’ın da bulunduğu 17 takım ise 3. ön eleme turundan itibaren Şampiyonlar Ligi’ne kalabilme mücadelesi verecek.

2. ön eleme turunda olduğu gibi 3. ön eleme turunda da seri başı uygulaması olacağından, bu turda mücadele edecek tüm takımlar arasında ilk 16 içinde yer almak büyük önem taşıyacak.

UEFA takımlar klasmanında 87. sırada yer alan Galatasaray’ın seri başı olabilmesi zor bir ihtimal olarak görülüyor. Bunun için, klasmanda ”Cim Bom”dan önde bulunan ve şampiyonaya 2. ön elemeden katılacak Panathinaikos, Celtic, Basel, Fenerbahçe, Anderlecht, Sparta Prag ve Dinamo Kiev’den en az 5’inin, zayıf rakiplerine elenerek 3. ön elemeye çıkamaması gerekiyor.

UEFA takımlar klasmanında 45. sırada yer alan, 2. ön eleme turunda eşleşeceği zayıf rakibini elemesi beklenen Fenerbahçe’nin 3. ön eleme turunda da seri başları arasındaki yeri garanti olacak.

3. eleme turunda seri başı takımlarla eşleşerek Şampiyonlar Ligi’ne katılma mücadelesi verecek olan takımlar ve bu takımların UEFA klasmanındaki yerleri ise şöyle:

Atletico Madrid (İspanya-67), Sparta Prag (Çek Cumhuriyeti-68), Dinamo Kiev (Ukrayna-74), Slavia Prag (Çek Cumhuriyeti-84), Galatasaray Türkiye-87), Partizan Belgrad (Sırbistan-94), CSKA Sofya (Bulgaristan-110), Vitoria Guimaraes (Portekiz-119), Dinamo Zagrep (Hırvatistan-121), Wisla Krakow (Polonya-133), Standard Liege (Belçika-140), Twente (Hollanda-142) Aalborg (Danimarka-147), Bran Bergen (Norveç-150), Rapid Wien (Avusturya-165), Beitar Jarusalem (İsrail-187), MTK Budapeşte (Macaristan-191).

Fenerbahçe’nin Devler Ligi’ne katılması halinde, grup kuralarında 3. torbada yer alması ihtimali de bulunuyor.

Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan ya da ön eleme turunu aşarak katılacak tüm takımlar arasında UEFA klasmanında 27. sırada yer alan Fenerbahçe’nin, 3. torbada yer alabilmesi için 24. sıraya düşmesi, yani önündeki 3 takımın ön elemeleri geçememesi gerekiyor.

Fenerbahçe’ye gruptan çıkma yolunda büyük avantaj sağlayacak 3. torba, ezeli rakiplerin ”çıkarlarının da kesişmesine” yol açacak. Galatasaray’ın muhtemelen eşleşeceği güçlü bir rakibini eleyerek Şampiyonlar Ligi’ne kalması, Fenerbahçe’yi de 3. torbaya bir adım daha yaklaştırmış olacak.

Fenerbahçe’nin Devler Ligi 2. eleme turundaki rakibi 27 Haziranda belli olacak. Maçlar 30 Temmuz ve 6 Ağustosta yapılacak.

3. eleme turundaki eşleşme ise 1 Ağustostaki kura çekiminde belli olacak. Gruplara kalacak son 16 takım, 13 ve 27 Ağustosta oynanacak karşılaşmalar sonucunda belli olacak.