Gambari Kıbrıslı liderlere mektup gönderdi

(BM) Genel Sekreteri'nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı İbrahim Gambari, 8 Temmuz anlaşmasının ileriye götürülmesi için KKTC Cumhurbaşkanı Talat ile Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Papadopulos'a mektup gönderdi.

Mektup dün öğleden sonra taraflara ulaştı.

Talat ile Papadopulos’un 8 Temmuz tarihinde Gambari huzurunda vardıkları anlaşmaya rağmen tıkanan sürecin aşılmasıyla ilgili olarak Türk tarafının Gambari’den müdahale etmesini istemesi üzerine hazırlanan mektupta iki tarafa çeşitli önerilerde bulunuluyor. Gambari’nin mektubu taraflara komitelerin kurulması, komitelerin hedefleri ve işleyiş esasları ile iki liderin hangi konular üzerinde çalışması gerektiğine ilişkin öneriler kapsıyor.

Gambari taraflardan Komitelerin hangi konularla ilgili kurulacağına ilişkin öneriler istiyor ve önerilerin birleştirilerek ortak komitelerin oluşturulmasını tavsiye ediyor. Mektupta, komitelerin hem günlük yaşamda karşılaşılan sıkıntıları hem de iki taraf arasında güveni oluşturacak konuları içermesi dile getiriliyor.

İki liderin bir araya gelerek komitelerin çalışmalarını denetlemesi ve yönlendirmesini isteyen Gambari, Genel Sekreter Annan’ın iyi niyet misyonunun yeniden başlatılması için 2007 yılının ilk çeyreğinde iki liderin BM temsilcisi gözetiminde görüşme gerçekleştirmesini tavsiye ediyor.