GAP Havalimanı’na 30 milyon YTL’ye lazım!

Adana Ulaştırma Bölge Müdür Yardımcısı Hamza Derindere, Şanlıurfa’da yapımına 9 yıl önce başlanan GAP uluslararası havaalanı inşaatında pistin tamamlandığını söyledi.

Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan başkanlığında toplanan İl Koordinasyon Kurulu birinci dönem toplantısında konuşan Adana Ulaştırma Bölge Müdür Yardımcısı Hamza Derindere, gerekli ödeneğin aktarılması durumunda havaalanının 2006 yılının ikinci yarısında bitirilebileceğini aktardı.

Şanlıurfa İl Özel İdare binasında yapılan toplantıda Vali Yavaşcan, 10 bin metrekarelik terminal binası ve diğer destek binalarının yer aldığı havaalanı pistinin bittiğini, bu şekilde yolcu taşımacılığına açılmasının mümkün olup olmayacağını sorması üzerine Derindere, havaalanının tamamının bitirilemeden açılışının söz konusu olamayacağını dile getirdi.

Bu arada, yüzde 87 dolayında fiziki gerçekleşmenin sağlandığı GAP Uluslararası Havaalanı’na bugüne kadar yaklaşık 250 milyon YTL harcandığı bildirildi. Geçen yıl havaalanı inşaatı için 18 milyon YTL harcanırken, bu yıl 10 milyon YTL ödeneğin ayrılması dikkat çekti. GAP Havaalanı’nın 4.000 x 45 metre pist, 202,5 x 160,5 metre apron, 396 x 24 metre, 396 x 24 metre, 444 x 24 metre taksirut (Bir havaalanında uçakların yerde pist ve apron gibi bölümler arasında gidip gelmeleri için düzenlenmiş standart ölçülerdeki yollar) kapasitesine sahip.