GAP otoyolu AIHM’e tasindi

GAZIANTEP - Güneydogu Anadolu Projesi'nin kilit noktalarindan Gaziantep-Sanliurfa Otoyolu, yapimina baslanmasinin üzerinden 6 yil geçmesine ragmen bir türlü bitirilemedi.

Sanliurfa Adliyesi’nde devlet aleyhine 500’ün üzerinde dava açildi. Yalnizca Sanliurfa Gölpinar bölümünde geçen otoban yolu için 60, Örencik bölümü için de devlet aleyhine açilmis 180 dava var. Karayollari, Sanliurfa 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin Gölpinar bölümü için verdigi karari Yargitay’da temyiz ettirince arazi sahipleri de solugu Avrupa Insan Haklari Mahkemesi’nde (AIHM) aldi.

Sanliurfa’da yasanan kamulastirma sorunu otoban yolunun yapilmasi projesiyle basladi. Kamulastirmalarda, sehir merkezi ile sinir olan ve Sanliurfalilarin bir çogunun yazliginin bulundugu Gölpinar bölgesinde geçen otoyol için Karayollari fistik agaçli alanlarin dönümüne 7 milyar, agaçsiz arazilere ise yaklasik 2 milyar fiyat verdi. Fiyatlari az bulan arazi sahipleri konuyu yargiya tasidi. Sanliurfa 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada bilirkisi raporu istendi. Kamulastirma çalismalari çerçevesinde ziraat mühendislerinden olusan bir heyet ortalama fiyatlarindan yola çikarak arazilerin dönüm fiyatlarini yeniden belirledi. Bilirkisi heyeti fistik ekili alanlarin dönüme 360 kilogram verdigini mahkemeye rapor ederek arazi sahiplerine istimlak bedeli olarak dönüm basina 20 milyar lira ödenmesini uygun gördü.

Fistik agaci olmayan araziler için de 5 milyar fiyat biçildi. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen durusmada bilirkisi raporu ile karayollarinin dönüm basina belirledigi rakamin arasi bulundu ve fistik agaçli arazilere 12, agaçsiz araziye de 3 milyar ödenmesi karara baglandi. Mahkemenin verdigi karar dogrultusunda arazi sahipleri paralarini Karayollari 9. Bölge Müdürlügü’nden tahsil etti.

KARAYOLLARI ÖDEDIGI FAZLA PARAYI GERI ISTIYOR

Ancak Karayollari 9. Bölge Müdürlügü, Sanliurfa 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdigi karara itiraz ederek konuyu Yargitay’a tasidi. Yargitay 5. Hukuk Dairesi Il Tarim Müdürlügü’nün fistik ekili alanda dönüme ne kadar verecegi konusunda rapor istedi. Bilir kisinin ilk verdigi raporda fistik ekili alanlardan yilda dönüme 306 kilogram ürün alindigi bildirilirken Tarim Il Müdürlügü’nün hazirladigi raporda fistik ekili alanlarin bir yil az, bir yil çok ürün verdigi, dolayisiyla yilda ortalama dönüme 50 ile 180 kilogram fistik verecegi raporu Yargitay’a sunuldu. Yargitay da Tarim Il Müdürlügü’nün verdigi rapor dogrultusunda Sanliurfa 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdigi karari bozdu ve Karayollari’nin arazi sahiplerine verdigi ilk fiyati uygun buldu. Ancak bu tarihe kadar arazilerin büyük bölümü kamulastirilmis ve paralar arazi sahiplerine dagitilmisti. Yürütmeyi durdurma kararindan sonra Karayollari vatandastan verdigi fazla parayi iade etmesini istedi.

Yargitay’in verdigi kararla saskina dönen arazi sahipleri solugu Avrupa Insan Haklari Mahkemesi’nde aldi. Bunlardan biri de Nuri Nuroglu… AIHM’nde dava açan Nuroglu, 3 dönüm fistik ekili arazisinden otoyol geçtigi için Sanliurfa 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdigi karar sonunda karayollarindan 1 yil önce 36 milyar almis. Ancak Yargitay karari bozunca Nuroglu’nun karayollarina 15 milyar geri ödeme yapmasi istenmis. Karayollarindan aldiklari paralari çesitli sekillerde harcadiklarini anlatan Nuroglu, su an geri istenen parayi verecek durumda olmadiklari için kendisi ile birlikte bir çok arkadasinin AIHM’e müracaat ettigini dile getirdi. Karayollarinin Yargitay kararlarina müdahale ettigini ileri süren Nuroglu, otoban yüzünden istimlak bedelleri ile alakali yasadiklari magduriyetlerinin giderilmesi için haklarini AIHM’de arayacaklarini vurguladi. Nuroglu’na göre konu ‘insan haklari ihlali’ne giriyor. Meclis Insan Haklari Komisyonu’nun konuyu yerinde arastirmasini isteyen Nuroglu, “Onlar da sorunun 2. derecede insan haklari ihlali oldugunu görecektir.” diyor.

KARAYOLLARI: YARGIYA GÜVENMEK LAZIM

Karayollari 9. Bölge Müdürlügü avukatlarindan Ahmet Emül ise Yargitay’in verdigi karara saygi göstermek gerektigini hatirlatti. Arazi sahiplerinin hukuki çerçevede haklarini aramasinin gayet normal oldugunu dile getiren Emül, “Arupa Insan Haklari Mahkemesine gidebilirler.” dedi. Yargitay’in Sanliurfa’daki mahkemenin verdigi karari Tarim Il Müdürlügü’nün fistik ekili alanlarla ilgili hazirladigi raporlar dogrultusunda bozdugunu vurgulayan Emül, otoyol kamulastirmasi ile alakali ellerinde 500 civarinda davanin bulundugunu bildirdi.

GAP OTOYOLU

Tarsus-Pozanti ve Habur Sinir Kapisi’ni birbirine baglayacak otoyol, GAP’taki önemli projelerden biri. Yol, Tarsus ayrimindan baslayip Sanliurfa’ya kadar devam ediyor. Yolun toplam uzunlugu baglanti yollarla birlikte 495 kilometre. Yol yapimi için bugüne kadar 2 milyar 400 milyon dolar harcandi. Otobanin Tarsus-Adana-Toprakkale-Gaziantep (TAG) bölümü 316 kilometre. Bu bölüm için bugüne kadar 2 milyar 30 milyon dolar harcandi. Kesif bedeli 215 milyon dolar olan Gaziantep-Birecik arasi yolun uzunlugu ise 63 kilometre. Birecik-Suruç arasindaki yolun ise artis dahil kesif bedeli 186 milyon dolar. Suruç-Sanliurfa arasindaki 73 kilometrelik yolun maliyet bedeli 199 milyon dolar. Otobanin Sanliurfa’dan sonrasi ise devlet yolu olarak hizmet verecek.