GAP’ta 9 bin hektar alan sulamaya açilacak

SANLIURFA - Güneydogu Anadolu Projesi (GAP) ile ovalarin sulamaya açildigi Sanliurfa'da Bozova birinci kisim alanda yer yalan 8 bin 666 hektar alan Basbakan Recep Tayyip Erdogan'nin hafta sonu yapacagi açilisla suya kavusacak.

Basbakan Erdogan, Devlet Su Isleri projelerinin açilisi için Pazar günü Gaziantep’te yapacagi toplu açilislarda Sanliurfa’nin Bozova ilçesindeki 8 bin 666 hektar alanin sulu tarima açilmasi için dügmeye basacak. Projenin geçtigi alanlarda yürütülen çalismalarin zaman zaman toplulastirma ve arazi sorunlari ile karsitligi için açilisin iki buçuk yil sonra gerçeklestigi bildirildi.

Arazileri sulu tarima kavusacak çiftçiler açilisin yapilacagi günü sabirsizlikla bekliyor. Yüzlerce çiftçinin gözü Pazar günü Basbakan Erdogan’in açilis için basacagi tusta.

Bugüne kadar arazisinde kuru tarim yapan Bozovali Celal Uçan, suyun arazisine ulasacagi günü heyecanla bekledigini söyledi. Tatari köyünde 80 dönüm arazide çiftçilik yapan Uçan, suyun gelmesi ile arazisinde Pamuk, Misir, Soya Fasulyesi yetistirecegini belirtti.

Bozkir olan çevre arazilerin su ile yesile boyanacagi hatirlatan Uçan, “Harranli çiftçiler gibi biz arazilerimizi bilinçsiz sulamayacagiz. Çoraklasmaya tuzlanmaya dikkat edecegiz.Bu araziler bizim oldugu kadar ülkemizin de arazileridir.Bu arazilerde yapacagimiz kazanç ülke ekonomisine de katki saglayacaktir” dedi.

Bozova Sulama Projesi’nin Türk ve Ispanyol firmasi tarafindan gerçeklestigini dile getiren Devlet Su Isleri 15. Bölge Müdürü Mustafa Altundal, projenin üç etaptan olustugunun altini çizdi. Projenin toplam su kapasitesinin de saniyede 64 metreküp oldugunu hatirlatan Altundal, ancak su an açilacak birinci etap sulamada saniyede 10 metreküp su verilecegini vurguladi.