GAP’ta hasadı yapılan kanola pamuğa alternatif oluyor

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)'ın merkezi konumundaki Şanlıurfa'da ilk kez kanalo yetiştiren çiftçiler hasada başladı.

çiftçiye dağıtılan kanola bitkisinin hasadında dönüme 250 ile 300 kilogram ürün alınıyor. Hasadı yapılan kanolayı Çukobirlik’e kilosunu 500 YTL’den satan çiftçiler mutlu.

Biodizel yapımında kullanılan kanola bitkisi yetiştiren çiftçilerden Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Karaca köyü Çiçekçi mezrasından Bülent Yüksel, 40 dönüm arazisinde yetiştirdiği kanoladan 10 ton hasat yaptığını söyledi. İlk kez ekimini yaptıkları için önceleri hasadını nasıl yapacaklarını ve ürünlerini satıp satamayacakları konusunda endişeleri olduğunu hatırlatan Yüksel, hasattan sonra herhangi bir sıkıntı ve sorunla karşılaşmadıklarını, bu yüzden de bütün çiftçilere kanola ekmelerini önerdiğini ifade etti. Yüksel, kanolanın pamuktan daha zahmetsiz bir ürün olduğunu belirterek, çok fazla maliyetinin de bulunmadığını vurguladı.

Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan ise devletin geçmiş yıllara göre çiftçiye daha iyi imkanlar verdiğini belirterek, kanola bitkisinin üretim ve satışının çiftçide şüphe bırakmaması gerektiğini belirtti.

Bir çok çiftçinin kanola hasadına katılan Şanlıurfa Tarım İl Müdürü Mehmet Altun da Türkiye’nin yıllık yağ bitkilerinden 1milyar dolar döviz kaybı olduğunu belirtti. Altun, çiftçilerin soya ve kanola gibi yağ bitkisi yetiştirmesinin hem ülke ekonomisine hem de çiftçinin geliri açısından önemli olduğunu vurguladı. Kilosu 500 YTL’den satılan kanola için devletin de 200 YTL destekleme verdiğini dile getiren Altun, “24 çiftçimizin her birine 580 kiloğram kanola dağıtmıştık. Şimdi hepsi çok mutlu. Çünkü kanolada bol kazanç var” dedi.

Harran Üniversitesi Zıraat Fakültesi de GAP’ta ürün desenini çeşitlendirmek için çiftçilere pamuğa alternatif olarak kanola bitkisi yetiştirmelerini öneriyor. Harran Üniversitesi Zıraat Fakültesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Ahmet Mermut, kanolanın pazar sorunu yaşamayan bir bitki olduğunu söyledi. Hem Türkiye’de hem de dünyada yağ bitkilerine çok fazla ihtiyaç duyulduğuna işaret eden Prof. Dr. Mermut, “Bu ürün pamuktan daha zahmetsiz. Dönüme 800 gram ekmeniz de yeterli.Çünkü dönüme 800 gram ektiğinizde yaklaşık 300 kiloğram ürün alalabiliyorsunuz.Pamuğa 6 kez su veriliyor ama bu ürüne iki defa su verildi mi de yeterli.Ekimiyle hasat arasında ki süre de çok kısa olduğu için hasattan sonra hemen yerine ikinci ürün ekilebiliyor” diye konuştu.

KANOLA BİTKİSİ NEDİR?

Dünyada yaklaşık 220 milyon hektar alanda ekimi yapılan kanolanın anavatanı Anadolu olarak biliniyor. Kanola, dünya yağlı tohum üretiminde soya ve palmiyeden sonra üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye’de ilk olarak Trakya bölgesinde yetiştirilmeye başlanan kanola, biodizel, bitkisel yağ, yem sanayi, arıcılıkta önemli.

Kanola, yağ bitkileri içinde en erken olgunlaşan ve ilk baharda ilk çiçek açan kültür bitkisidir. Az masraflı bir bitki olan kanolanın tohumlarında yüzde 38-50 oranında yağ bulunuyor. Tarımı son derece kolay olan kanola bitkisinin gereken ilgiyi görmesiyle Türkiye’rde yağ açığının kapatılmasına önemli oranda katkıda bulunacak