GAP’ta yatırımcının arsa engeli problemi Meclis’e taşınıyor

GAP'ta yatırımın önündeki kamulaştırma ve ödenek sıkıntısı engelinin kaldırılması için Cumhuriyet Halk Partisi Şanlıurfa Milletvekili Vedat Melik, Türkiye Büyük millet meclisine soru önergesi vereceğini söyledi.

İkinci organize sanayi bölgesinin yalnızca yüzde 12,5’lik bölümü için 9 trilyon civarında bir ödeneğe ihtiyaç duyulduğunu bilgisini veren Melik bu çerçevede Sanayi ve Ticaret Bakanı ile bir süre önce yüz yüze görüştüğü ve sorunun giderilmesini istediğini hatırlattı.

Şanlıurfa’nın birinci organize sanayi bölgesinin dolması ve tahsisli yer kalmadığından dolayı uzun süreden buyana bir türlü açılamayan 11 bin 860 dönümlük ikinci organize sanayi bölgesinin kamulaştırma bedellerinin ödenememesine tepki gösteren Melik, “Bakanla görüşmemizde bana talep bakımından, bedelsiz arsa tahsisi bakımından, Şanlıurfa’nın Türkiye’de 1. inci sırada; büyük bir patlama gösterdiğini söylemişti. Sorunun ise 2005 yılında giderilmesi ön görülmüştü. Kamulaştırılması gereken ikinci organize sanayi bölgesinin yüzde 12,5’lik kısmına tekabül eden 1 bin 482 dönümlük özel mülkiyetin satın alınması veya kamulaştırılması gerekiyor bunun içinde 9 trilyon gibi cüzi bir ödenek lazım. Ama bir türlü bu sorun aşılamadı. Bu yüzden problemin giderilmesi için Meclis’e soru önergesi vereceğim. Çalışmalarımı bu konuda başlattım.” dedi.