Garip köye bilgisayarlı uyarı sistemi kuruldu

Isparta'nın Senirkent ilçesi Garip köyüne bilgisayarlı uyarı ve tahmin sistemi kuruldu.

Isparta eski Valisi İsa Parlak zamanında örnek köy seçilen Garip köyünde ‘Bin Köye Bin Danışmanlık’ projesi kapsamında sözleşmeli olarak atanan ziraat mühendisi Zekiye Bayhan’ın hazırladığı proje uygulamaya konuldu. Bayhan, “Proje çerçevesinde, iklimsel veriler dikkate alınarak elmada karaleke, içkurdu, kirazda kiraz sineği ve yazıcı böceği gibi çeşitli hastalık ve zararlıların çıkış zamanları belirlenecek. Ardından zamanında doğru ilaçlamanın yapılması sağlanacak.” dedi.

Maliyeti 11 bin YTL olan cihazın 4 bin YTL’sini köylüler karşılarken, geriye kalan kısmı ise İl Özel İdaresi tarafından temin edildi.

Garip köyünde yaklaşık 3 bin 600 dekar alanda elma, 2 bin dekar arazide de kiraz ağacı bulunuyor. Bayhan, “Bu kurulan sistem sayesinde zamanında müdahale ve gereksiz ilaçlamalardan kaçınılarak, çiftçi ve ülke ekonomisne büyük ölçüde fayda sağlayacak.” diye konuştu. Tesisin kuruluşuna Tarım İl Müdürlüğü’nden Bitki Koruma Şube Müdürü Suat Uçman, mühendis ve teknisyenler ile Tarım İlçe Müdürlüğünden ziraat Mühendisi Hikmet Aslan, köy muhtarı ve bazı köylüler katıldı.