Garnizondaki tarihî çanı askerî üniformalı siviller çalmış

Sivas Garnizon Komutanlığı içinde bulunan tarihî kilisedeki altın alaşımlı 250 kilogramlık çan soygununun perde arkası aralandı.

Sivas Garnizon Komutanlığı Er Eğitim Tugayı içinde bulunan tarihî kilisedeki çan, yaklaşık 6 ay önce çalınmıştı. Çan hırsızlığının ardından Sivas Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi geniş çaplı soruşturma yürüttü. Soruşturma, önceki dün operasyona dönüştürüldü. “Çan” kod adlı operasyonda Garnizon Komutanlığı’nda görevli Yarbay Ertan E. ve 6 astsubay ile Hasan K., İbrahim S., Tunay K., Tuncay E., Gıyasettin H., Ahmet G., Haluk D. gözaltına alındı. Gözaltına alınan 14 kişi Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde sorgulanıyor.

Operasyonun ardından çan hırsızlığının perde arkası da aralandı. Çan hırsızlığını garnizonda görevli subayların organize ettiği öne sürülüyor. Hırsızlığı ise gözaltındaki sivil vatandaşların gerçekleştirdiği belirlenirken çok sıkı güvenlik önlemlerinin bulunduğu garnizona sivillerin de ilginç bir yolla alındığı anlaşıldı. Buna göre gözaltına alınan sivil vatandaşlar askeri üniforma giyerek Sivas Garnizon Komutanlığı’na sızdı. Sivillere kamufle olabilmek amacıyla değişik rütbelerde üniforma giydirildi. 250 kiloluk dev çanın taşınmasında da askerî araç kullanıldığı öne sürülüyor. Şebekenin hırsızlık olayının ardından çanı bir astsubayın Çankırı’da bulunduğu akrabasının evinde sakladığı, ardından 6 milyon dolara İstanbul’da Ermeni bir papaza satmak üzere pazarlık yaptığı belirlendi. Çankırı’da yapılan aramalarda ele geçirilen çan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde incelendi. Tarihî çanın değerinin yaklaşık 10 milyon doları bulduğu belirtiliyor.