Gaski’den su sayaçlarına don uyarısı

Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) Genel Müdür Yardımcısı Akif Bindal, su sayaçlarının soğuktan korunması için muhafaza sandığı içerisine alınmasını söyledi.

Bu abonelerin bazılarının su sayaçlarının soğuktan yeterince korunmadığı için don tehlikesi altında olduğunu ifade eden Bindal, abonelerin daha dikkatli olmasını istedi.

Su sayaçlarının hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü durumlarda dondan etkilendiğini belirten Bindal, “Su sayaçları, sıcaklığın eksi 10 derecenin altına düşmesiyle (basıncın 40 barın üzerine çıkmasıyla) dış çember ya da iç mekanizma camı kısımlarında patlama yaparak hasara uğrar. Ayrıca, sıcaklığın sıfırın altına birkaç kez üst üste geçmesi durumunda da sayaçta patlama olabilir. 2005 yılında kış döneminde bin 459 su sayacı soğuktan donup zarar gördü. Abonelerimiz, bu konuda dikkatli olmalıdır” diye konuştu.

Bindal, abonelere su sayaçlarını soğuktan korumaları için şu önerilerde bulundu: “Sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza sandığı oluşturulmalı. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyorsa abone numarası mutlaka GASKİ’ye bildirilmeli. Çok şiddetli soğuklarda ayrıca muslukların çok az bir şekilde açık bırakılarak sayaçta veya tesisatta durgun su bırakılmamalı. Donan sayaç ve tesisata hiçbir şekilde ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemeli. Sayacın bulunduğu yer muhafaza sandığı içerisine almak için uygun değilse kalın yün kumaş, kauçuk sünger ya da telis çuval parçaları ile sıkıca sarılarak muhafaza altına alınmalı.”