Gaspçı tutuklanınca çaldığı paranın yerini söyledi

Yaşlı çiftin emeklilik maaşını gasp eden Nizamettin T. (43) isimli zanlı, yakalanacağını anlayınca parayı bir kömür deposuna sakladı.

Kocasıyla birlikte Kadıköy’de yaşayan Aynur Baturay, emeklilik maaşını çekmek için 12 Mart 2006 tarihinde bankaya gitti. Baturay’ın yaşlı olması ve bankaya yalnız gelmesini fırsat bilen Nizamettin T. isimli gaspçı, Baturay’ı takip etmeye başladı. Baturay bankadan emeklilik maaşı olan bin 915 bin YTL’yi aldıktan sonra Fikirtepe Mahallesi Gürçıkmaz Sokak’taki evine döndü. Baturay, evinin önüne geldiğinde kendisini banka görevlisi olarak tanıtan ve ödeme yapılırken yanlışlık olduğunu söyleyen takım elbiseli bir adam geldi. Baturay, banka görevlisi olduğuna inandığı gaspçıyı evine davet edip, yukarıda konuşmak istedi. Teklifi kabul eden gaspçı, emeklilik maaşının ödenmesi sırasında yanlışlık yapıldığını ve bankadan çektiği bin 915 YTL’yi kendisine geri vermesini istedi. Aynur Baturay, banka görevlisi olduğuna inandığı gaspçıya emeklilik maaşının tamamını verdi. Gaspçı parayı alır almaz kaçmak isteyince Baturay’ın eşi Ayhan Baturay, gaspçıya engel olmak istedi. Ayhan Baturay, gaspçının savurduğu yumrukla yere yığıldı. Ancak Baturay, gaspçıyı kovalamaya devam etti. Baturay, gaspçıya yetişemeyince vatandaşlardan yadım istedi. Soluk soluğa kalan Baturay, evine geldiğinde bir anda yere yığılarak hayatını kaybetti. Mahalle sakinlerinin peşine düşmesiyle paniğe kapılan gaspçı ise parayı ceketine sararak yol üzerindeki bir kömür deposuna sakladı.

Devreye giren polis ekiplerince birkaç dakika sonra yakalanan gaspçı, sorgulanmak üzere Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Şubedeki sorgusunda Nizamettin T.’nin banka takipli gasptan daha önce sabıkası bulunduğu, gasp, dolandırıcılık ve polise mukavemetten de suçları olduğu ortaya çıktı. İfadesi alındıktan sonra Kadıköy Adliyesi’ne çıkarılan gaspçı T., hakkındaki iddiaları kabul etmedi. Ancak mahkeme, Nizamettin T.’yi “banka takipli gasp yapmak ve ölüme sebebiyet vermekten” suçlu bulunarak Ümraniye Cezaevi’ne gönderdi. Nizamettin T., hapishaneye girmeden önce gasp ettiği parayı sakladığı yeri polise söyledi. Nizamettin T.’nin söylediği adreste arama yapan polis ekipleri, kayıp bin 915 YTL’yi bularak Aynur Baturay’a teslim etti.