Gates’ten İran’a suçlama

ABD'nin yeni Savunma Bakanı Robert Gates, İran'ı "olumsuz tavırlarını sürdürmek" ve "yapıcı olmamakla" suçladı.

Brüksel’deki NATO Genel Merkezini ilk kez ziyaret eden Gates, NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ile düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin artan şiddete karşı mücadele için daha fazla takviye güç sağlayacağını açıkladı.

Gates, ABD’nin Tahran ile diyaloğa hazır olduğunu, ancak bunun bazı koşulları bulunduğunu, bugünkü aşamada söz konusu koşulların hiçbirinin Tahran tarafından yerine getirilmediğini anlattı.

Donald Rumsfeld’in yerine, 18 Aralıkta ABD Savunma Bakanı olan Robert Gates, NATO Konseyinin dışişleri bakanları düzeyinde öngörülen olağanüstü toplantısından önce Brüksel’de ilk temaslarını sürdürüyor.

Gates ve de Hoop Scheffer’in bugünkü görüşmelerinde Irak, Afganistan ve Kosova dosyalarına ağırlık verildiği bildirildi.

NATO’nun savunma alanı dışındaki en kapsamlı operasyonlarını sürdürdüğü Afganistan’da 37 bin, Kosova’da ise 14 bin askeri bulunuyor. NATO üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, 26 Ocakta Brüksel’de bir araya gelecek.

NATO sözcüsü James Appathurai tarafından yapılan açıklamaya göre, 26 üye ülkenin bakanları, özellikle Afganistan ve Kosova dosyalarından oluşacak bir gündem çerçevesinde buluşacak.

Sözcü, bu toplantının, 25 Ocakta, Lübnan’a uluslararası yardım konulu bir konferansa katılmak üzere Paris’te bulunacak olan ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın Avrupa’ya gelmesi çerçevesinde öngörüldüğünü bildirdi.

Brüksel’deki NATO Genel Merkezinde düzenlenecek toplantının ardından, NATO üyesi ülkelerin bakanları ile Afganistan’daki Uluslararası Destek Gücüne (ISAF) katkıda bulunan ülkelerin bakanları bir araya gelecek. Toplam 37 ülkenin temsil edileceği bu toplantıya, Afganistan Dışişleri Bakanı Rengin Dadfar Spanta’nın da davet edildiği bildirildi.

NATO toplantılarının ardından, NATO ve AB bakanlarının, Belçika Dışişleri Bakanı Karel De Gucht’un davetiyle bir yemek çerçevesinde buluşmaları ve “iki kurumun ilişkilerinin güçlendirilmesi” konusunu ele almaları da öngörülüyor.
NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları da 8-9 Şubatta, İspanya’nın Sevilla kentinde “gayriresmi” bir toplantı çerçevesinde buluşacak.