‘Gavur müziği’ tartışması Meclis’te

, 'TRT'deki 'Gavur müziği' tartışmasını Meclis gündemine taşıdı.

CHP İstanbul Milletvekili Berhan Şimşek, Devlet Bakanı Beşir Atalay’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde “Ankara Radyosu Çoksesli Korosu, Yunanistan’ın Selanik kentinde verdiği konserden dönerken, Çoksesli Müzikler Müdürü Ergin Erenoğlu otobüste dünyaca ünlü sanatçı Pavorotti’yi dinleyen koro sanatçılarına ‘Bu kadar gavur müziği yeter’ diyerek müdahale etmiş midir?” diye sordu.

Çoksesli Müzik Müdürü Ergin Eroğlu’nun Povorotti dinleyen sanatçıları ‘vatan hainliği’ ile suçlayıp suçlamadığı da soran Şimşek, önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Ankara Radyosu Müdürü Şenok Göka, bu olayı kendisine yazılı ve sözlü olarak ileten sanatçılara ‘İstediğiniz makama başvurabilirsiniz; ama sonuçlarına katlanırsınız’ şeklinde tehdit içeren bir yanıt vermiş midir? Kurum yönetiminin konuya ilişkin bir işlem tesis etmediği, şikayetleri dikkate almadığı iddiaları doğru mudur? Kurum yöneticilerinin bu kayıtsızlığı nedeniyle olay yargıya intikal etmiş midir? Yargıya intikal etmişse hangi aşamadadır? Sorunun yazılı ve sözlü olarak kurum yöneticilerine iletilmesinden sonra Ankara Radyosu Çoksesli Müzikler Müdürü Erenoğlu’nun koro sanatçıları üzerindeki baskılarını arttığı doğru mudur? Koro sanatçılarına hakaret eden, moral ve motivasyonunu bozan Ankara Radyosu Çoksesli Müzikler Müdürü Ergin Erenoğlu’nun görevden alınması düşünülmekte midir? Sorun kendisine yansıtıldığı halde gereğini yapmayarak olayların daha da büyümesine neden olan koro sanatçılarına ‘İstediğiniz makama başvurabilirsiniz; ama sonuçlarına katlanırsınız’ şeklinde yanıt veren adeta tehdit eden Ankara Radyosu Müdürü Şenol Göka ile ilgili idari bir işlem yapılacak mıdır? Çoksesli

Müzikler Müdürü Ergin Erenoğlu herhangi bir dalda müzik eğitimi almış mıdır? TRT Genel Müdürlüğü ve bölge müdürlüklerinde müzikle ilgili kaç müdürlük vardır? Bu müdürlüklerde idarecilik görevini yürütenlerin kaçı müzik eğitim almıştır? Söz konusu yöneticiler hangi okullardan mezun olmuştur?”