Gaz zehirlenmelerine dikkat

TMMOB Makine Mühendisleri Odası, şofben, soba ve baca gazı zehirlenmelerinin yanlış kullanım veya ihmaller yüzünden meydana geldiğini bildirdi.

Karbonmonoksitin, ”renksiz, kokusuz ve tatsız” bir gaz olduğu belirtilen açıklamada, ”Şofben, soba ve baca gazı zehirlenmeleri yanlış kullanım ve ihmaller yüzünden meydana gelmektedir. Karbonmonoksit gazının farkına varmak güç. Bu nedenle zehirlenmeye karşı daha özenli tedbir alınmalı” denildi.

Açıklamada, zehirlenmelere maruz kalmamak için soba, şofben ve bacalarda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verildi.

Kömürlü soba kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde:

”Soba alımında, sobaların TSE standartlarına uygun olduğuna dikkat edilmeli. Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu aranılacak husus olmalı. İzin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalı. Soba, çok fazla doldurulmamalı, doldurulan sobanın duman yolu daraltılmamalı. İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbonmonoksit zehirlenmesi riski artmaktadır. Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalı. Sönmekte olan sobaya, tutuşması güç yakıtların asla koyulmaması gerekir. Yakıt iyi olsa bile yavaş yavaş ilave edilmelidir. Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı. Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olayları artmaktadır. Bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı.”

ŞOFBEN KULLANIMI

Şofbenlerin konulduğu banyoların yeterli büyüklükte olması gerektiğine işaret edilerek, aksi takdirde şofbenlerin balkonda ya da başka bir mekanda takılı olması gerektiği belirtildi.

Şofben kullanımına ilişkin dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

”Şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalı. Şofbenin baca bağlantısı eğimli olmalı. Baca ile duvar arasında tam bir sızdırmazlık olmalı. Bacalar yatak odalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemeli. Şofbende gaz kaçağı hissedildiği takdirde, öncelikle gaz vanası ve tüp dedantörü kapatılmalı. Gaz kaçağı durumunda, kibrit, çakmak gibi alev ve kıvılcım çıkartabilecek hiçbir işlem yapılmamalı. Gaz kaçağı durumunda pencerelerin karşılıklı olarak açılarak havalandırma sağlanmalı.”

BACALARA DİKKAT

Pencere veya duvar delinerek yapılan bacaların çabuk soğuduğu için yalıtılması gerektiği ifade edilen açıklamada, delinen kısımlarda sızdırmazlığın sağlanması gerektiği vurgulandı.

Uzun bacalı binalarda yoğunlaşmayı önlemek amacıyla baca malzemesi olarak, taş, tuğla veya paslanmaz çelik kullanılması gerektiği kaydedilen açıklamada, ”Rüzgarlı havalarda hava akışı yüksekten alçağa doğru gerçekleşir. Böyle havalarda, binanın çevresinde yüksek yapılar veya ağaç gibi engeller mevcutsa sık sık baca tepmesi meydana gelir. Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının, çatının en üst noktasından 1 metre daha yüksek olmalı” denildi.